Aktualności 2023/2024

Światowy Dzień Ziemi

W tym roku nasz Ośrodek przyłączył się do akcji sprzątania terenów naszego miasta z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie otrzymali gumowe rękawice i worki na śmieci, a następnie wyruszyli, aby sprzątać teren i okolice szkoły. Celem nadrzędnym akcji było kształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.
Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie, wielkie brawa.
 

Pory roku wierszem malowane

Już po raz VII, tym razem 15 kwietnia spotkaliśmy się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Suwałkach na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Pory roku wierszem malowane”.

Celem konkursu była popularyzacja literatury, zainteresowanie uczniów poezją oraz rozwijanie recytatorskich talentów na każdym etapie edukacji.

W rywalizacji wzięło udział piętnaścioro uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Suwałk oraz z Gołdapi. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie. Wysoki poziom recytacji spowodował, że jury miało duży problem z podjęciem decyzji. Po długich obradach jednak udało się wytypować zwycięzców.

W kategorii klasy I-VIII:

I miejsce –   Szymon Mościński z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi

I miejsce – Dominik Truchan ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach

II miejsce –  Daria Bartłomiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1

II miejsce – Piotr Jacewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach

III miejsce  – Marcin Bokuniewicz z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi

III miejsce – Piotr Domański ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach

W kategorii szkoła ponadpodstawowa:

I miejsce – Martyna Jasińska z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi

II miejsce – Łukasz Wiktor Ohirko z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych
w Gołdapi

III miejsce – Andrzej Kasperowicz  z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi

Dziękujemy bardzo nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz zacnemu Jury za włożony wysiłek, szczególnie Pani Zycie Boćwińskiej  z Biblioteki Pedagogicznej w Suwałkach.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Kwiecień to miesiąc świadomości na temat autyzmu. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Suwałkach dn. 04.04.2024 zorganizował uroczysty przemarsz ulicami Suwałk podczas którego uczniowie rozdawali niebieskie balony oraz ulotki zawierające podstawowe informacje o funkcjonowaniu osób w spektrum. Na Placu Marii Konopnickiej odbył się Niebieski Bieg Dla Autyzmu do którego przyłączyły się dzieci z Przedszkola Emelek oraz uczniowie z SP 4, SP 5, SP 10, KIDS&Co

. Serdecznie dziękujemy za udział w obchodach.

Informacja

W piątek 29.03.2024 r. Ośrodek jest nieczynny.

Zaproszenie na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Warsztaty Wielkanocne

Turniej Bowlingowy

21 marca 2024 roku uczniowie klas 8aa – Bartek, Kacper i Jakub oraz Kacper z klasy 7au, Patrycja z klasy 5au i Kacper z klasy 7du wzięli udział w VIII Integracyjnym Turnieju Bowlingowym.
Była wspaniała zabawa i super nagrody!
W kategorii młodszej Kacper, Patrycja i Kacper zdobyli 3 miejsce, a chłopaki z 8aa Kacper, Jakub i Bartek w starszej kategorii zdobyli 2 miejsce.
Gratulujemy wszystkim!
 

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Dzień, w którym bardziej niż zwykle chcemy mówić o życzliwości, akceptacji i potrzebie przynależności. Hasło tegorocznego święta STOP STEREOTYPOM przypomina nam, że nie można wrzucić do jednej szuflady wszystkich osób z zespołem Downa, bo każda z nich to indywidualność, człowiek jedyny w swoim rodzaju, ze swoimi pasjami i talentami. Z tej okazji społeczność uczniowska Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego Nr 1 w Suwałkach zorganizowała przemarsz ulicami miasta do Centrum Handlowego Plaza. Dołączyli do nas uczestnicy Stowarzyszenia Aktywni tak samo oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach. W trakcie marszu uczniowie nieśli hasła informujące o ich planach, marzeniach i potrzebach oraz rozdawali przechodniom samodzielnie wykonane kartki świąteczne. Pogoda była wiosenna, nastroje dopisały, po marszu wszyscy rozeszli się świętować w wybranych przez siebie miejscach. Niech zostanie z nami przez cały rok ta życzliwość i uważność na drugiego człowieka.

Wycieczka do Kętrzyna

Harmonogram Aktywny Suwalczanin

Niedzielne biegi w ramach Miss Run i Bieg z wąsem

Dzień Kobiet

CUMULUS

Uczniowie z naszego ośrodka odwiedzili Szkołę Podstawową nr 11, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie środków finansowych na realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS. w Naszym ośrodku wygrał projekt pt. “Jak zostać artystą? Arteterapia, taniec, aktywne muzykowanie”. W realizację projektu zaangażowane będzie PIU – Centrum Aktywności i Arteterapii. Taniec, muzyka, sztuka.. lada dzień zaczynamy!

 

Koncert z okazji Dnia Kobiet

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpia Specjalnych

W dniach 27.02-1.03 2024 roku odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Wiśle i Istebnej. W  zmaganiach wzięło udział 30 zawodników z Suwałk, reprezentujących województwo podlaskie – uczniowie i absolwenci z klubu sportowego Olimpiad Specjalnych “Huragan” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Suwałkach oraz z klubu “Grom” z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy ” Prolog” w Suwałkach.

 
Nasi zawodnicy rywalizowali w dyscyplinach sportów zimowych, takich jak bieg na rakietach śnieżnych, narciarstwo biegowe oraz narciarstwo alpejskie. Wspaniałe obiekty sportowe COS Kubalonka Wisła oraz Ski Siglany Wisła były areną zmagań.
 
Ceremonia otwarcia odbyła się w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Zawodnicy złożyli oficjalną przysięgę Olimpiad Specjalnych: “Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Ich wysoki poziom sportowy oraz determinacja w trakcie zawodów były godne podziwu. Olimpiady Specjalne to jeden z trzech nurtów współczesnego ruchu olimpijskiego. Organizacja ta została stworzona w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych.
 
Reprezentanci województwa podlaskiego zaskoczyli wszystkich swoimi osiągnięciami. Zdobyli łącznie 12 złotych medali, 17 srebrnych oraz 9 brązowych. To wspaniały wynik, który potwierdza ich talent, ciężką pracę i zaangażowanie.
 
Drużyna z Suwałk może być dumna z osiągnięć. Pokazaliśmy, że nasze województwo ma wiele utalentowanych sportowców, którzy potrafią rywalizować na najwyższym poziomie. Gratulacje dla wszystkich zawodników za ich wspaniałe występy i osiągnięcia na XI Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych!
 

Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Jesteśmy obecni na Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Niedługo pojawi się szeroka relacja z tego wydarzenia.

Zaproszenie

Zarządzenie nr 4/2024

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Walentynki

Kulinarne ferie w przedszkolu

Ferie w przedszkolu nr 9 w Suwałkach upłynęły pod hasłem: „Master chef junior”. Przedszkolaki każdego dnia pod opieką nauczycieli przygotowywały różnego rodzaju pyszności np. Serduszkowe gofry, mafiniki, kolorowe jajeczka i wiele innych. Czas upłynął szybko i smacznie. Pełni energii wracamy do pracy.

Sekretariat

Sekretariat w dniach 29.01- 02.02.2024 czynny w godz. 7.00- 15.00 .

Ogłoszenie. Zakup autobusu (19+1) dostosowanego do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

CUMULUS

Przed rozpoczęciem ferii nasi uczniowie wzięli udział w głosowaniu na projekt uczniowski w Szkolnym Budżecie Obywatelskim CUMULUS. Wygrała propozycja uczniów ze świetlicy szkolnej “Jak zostać artystą? Arteterapia, taniec, aktywne muzykowanie”. Gratulujemy!

Sekretariat - godziny otwarcia

Sekretariat w dniach 23.01- 26.01.2024 czynny w godz. 7.00- 15.00 .

Dzień babci i dziadka

Bal Karnawałowy

Dzień pizzy i popcornu

Nadleśnictwo

Pomimo trudnych warunków pogodowych odwiedzili nas pracownicy Nadleśnictwa Płaska w Żylinach. Nasi prelegenci opowiedzieli nam o bogactwie przyrody, która nas otacza, a także zdradzili wiele ciekawostek z życia zwierząt i ptaków zamieszkujących las. Oprócz ciekawych opowieści przekazali naszym uczniom wspaniałe prezenty.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie.
 

"Pejzaż zimowy wierszem malowany"

Za oknem zimowo, a i u nas powiało poezją podczas dzisiejszego konkursy recytatorski ego pt. : “Pejzaż zimowy wierszem malowany”. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą umiejętnością recytacji. Gratulacje!
Uczestnicy otrzymali nagrody dzięki uprzejmości pani Dyrektor Alior Banku w Suwałkach, oraz Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.
 

Szkolny budżet obywatelski CUMULUS

Uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej, szkoły branżowej i przysposabiającej do pracy będą głosować na projekty w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS. Głosujmy i rozwijajmy szkolną samorządność oraz demokrację!

Przegląd Kolęd i Pastorałek

Warsztaty bożonarodzeniowe

19.12 w świątecznej atmosferze odbyły się rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe. Wszystkie stroiki trafiły na kiermasz charytatywny na rzecz suwalczanki Julii Nowaszczuk. Wykonane ozdoby świąteczne były tak piękne, że odrazu zostały sprzedane🌲 Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy

Świąteczny Koncert z Przyjaciółmi

ZARZĄDZENIE NR 11/2023

Zapraszamy na koncert

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Mobilne Laboratoria Przyszłości

Odwiedziły nas Mobilne Laboratoria Przyszłości. 
Bardzo dziękujemy prowadzącym za bardzo ciekawe zajęcia.  Gadżety, które przywieźli ze sobą bardzo nas zainteresowały, a tematyka zainspirowała do dalszej pracy.  Zajęcia odbyły się w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dziękujemy.
 

Grupa wsparcia

Andrzejki 2023

Pro Salute

Całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach, składamy serdeczne podziękowania za wsparcie VI Edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Stowarzyszenia „Pro Salute” ŁAŃCUCH DOBRA zorganizowanej na rzecz terapii dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia „Pro Salute”.

Harmonogram pracy zespółów

HARMONOGRAM PRACY ZESPOŁÓW W SOSW NR 1 W SUWAŁKACH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024:

Zmiana w harmonogramie:

02.01.2024

klasa 8aa g. 15:30

klasa 6aa/7aa g. 16:30

03.01.2024

klasa 7du g. 15:30 sala 102

15.01.2024

4aa – g. 15:30

5aa – g. 16:20

6ba – g. 17:00

8ba – g. 17:20

Lista laureatów konkursu plastycznego pt. Miś na straży przyrody

Lista laureatów tegorocznej edycji konkursu plastycznego pt. Miś na straży przyrody:
Kategoria trzylatki:
I miejsce – Oliwia Augustynowicz, Przedszkole nr 2
II miejsce – Wiktor Sienkiewicz, Przedszkole nr 7
III miejsce – Gabriela Pretko, Przedszkole nr 2
Kategoria czterolatki:
I miejsce – Szymon Stelęgowski, Przedszkole nr 5
II miejsce – Krystyna Taraszkiewicz, Przedszkole nr 5
III miejsce – Filip Siłkowski , Przedszkole nr 7
Kategoria pięciolatki:
I miejsce – Jan Pietraszkiewicz, Przedszkole nr 10
II miejsce – Miłosz Dębowski, Przedszkole nr 7
III miejsce – Urszula Nowalska, Przedszkole nr 10
Kategoria sześciolatki:
I miejsce – Jakub Letkiewicz, Przedszkole nr 10
II miejsce –
Miłosz Paciorkowski, Przedszkole nr 7
III miejsce – Nikodem Mickiewicz, Przedszkole nr 1
Wyróżnienie – Mają Szaraszewicz, Przedszkole nr 10
Kategoria Przedszkole nr 9:
I miejsce – Stanisław Jeliński
II miejsce – Hania Czosnek
III miejsce – Kacper Figiel.
Serdecznie dziękujemy za liczny udział i gratulujemy laureatom. Dyplomy i nagrody zostaną dostarczone do przedszkoli w najbliższych dniach. Do zobaczenia w przyszłorocznej edycji konkursu.

Dzień życzliwości

Spotkanie z trenerami

W dniu dzisiejszym na Sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z trenerami PHO3NIX. Warsztaty sportowe to nagroda za udział w inicjatywach i konkursach proponowanych przez Fundację PHO3NIX Kids w których uczestniczyli nasi uczniowie.
Trenerzy zaprezentowali nam pokazy dyscyplin sportowych takich jak Korfball i BMX freestyle. Dyscyplina BMX freestyle polega na obudzeniu w sobie oryginalności i kreatywności oraz wytworzenie własnego stylu. Triki, które można wykonywać narodziły się w Kalifornii w latach 70-tych  i wykonywane są przy użyciu specjalnie do tego przystosowanych  rowerach. Pokaz BMX prowadził Maks  Płuciennik trener i instruktor BMX jeden z najlepszych polskich zawodników, zwycięzca wielu zawodów.
Kolejną dyscypliną był Korfball prezentowany przez Tamarę Siemieniuk trenerkę, kapitana reprezentacji Polski, Mistrzynię świata w korfballu plażowym.
 Korfball to koedukacyjna gra zespołowa, w której zadaniem zawodniczek i zawodników jest trafienie piłką do kosza umocowanego na słupie o wysokości 3,5 metra. W dzisiejszych czasach ta dyscyplina sportu zyskuje coraz więcej popularności.
Po pokazach nasi uczniowie uczestniczyli w testach sprawnościowych w których każdy mógł sprawdzić swoją siłę, wytrzymałość, szybkość i skoczność.
Prowadzone warsztaty świetnie aktywizowały wszystkich uczestników, były doskonała okazją do diagnozy własnej sprawności, oraz kolejny raz pokazały że sport nie jest nudny i może być ciekawa alternatywą dla  aktywnego spędzania czasu wolnego i odkrywaniu nowych zainteresowań.

Wycieczka

W ramach projektu “Wsparcie bez granic” organizowanyego przez Agencję Rozwoju Regionalnego “ARES” S.A. w Suwałkach Agencja Rozwoju Regionalnego “ARES” S.A. w Suwałkach , finansowanego przez Unię Europejską, uczniowie klas 1bu, 3au, 3aa, 4au, 6aa, 8aa i 8ba uczestniczyli w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym do Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz Siedliska Bogdanka w Leszczewku. Czekało na nas wiele atrakcji – poznanie naszego regionu, spacer ścieżką edukacyjną, zabawy na świeżym powietrzu oraz nauka pieczenia.

„Zaśpiewajmy dla Niepodległej”

8 listopada w naszym ośrodku uroczyście obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie z uczniami liceum mundurowego ZDZ w Suwałkach, chórem „Fa-sol-la” z SP nr 10 oraz chórem „Ocean Życia” ze Stowarzyszenia Seniorów z Pasją „Horyzont” uczciliśmy piosenką obchody tego ważnego dla każdego Polaka święta. Muzyka łączy pokolenia – nasze dzisiejsze spotkanie  było tego dowodem. Polska żyje w sercu każdego z nas. Dziękujemy wszystkim,  którzy „zaśpiewali dla Niepodległej” razem z nami.