Laboratorium Przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w programie:

Bierzemy udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. 

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:
1. Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki (np. drukarka 3D , klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami, roboty edukacyjne wraz z akcesoriami czy zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami – przysłużą się one uczestnikom nowoutworzonej w naszej szkole pracowni robotyki wraz z wykorzystaniem możliwości druku 3D. Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką czy drukiem 3D. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie.

2. Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku (np. aparat fotograficzny, statyw, mikrofon, nagłośnienie, oświetlenie do realizacji zdjęć i nagrań). Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (wykonywanie i obróbka zdjęć), społecznych (tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym) czy informatycznych.

Galeria zdjęć naszych uczniów w ramach zajęć z użyciem sprzętu programu Laboratorum Przyszłości:

 

Maj 2024

Szukamy modeli, dostosowujemy możliwość wydruku, eksperymentujemy i drukujemy modele 3D za pomocą naszej drukarki.

Kwiecień 2024

Poznajemy nowe roboty i  świetnie bawimy się.

Marzec 2024

Kolejne tematy związane z aparatem fotograficznym są połączone z elementami treningu umiejętności społecznych.

Luty 2024

Klasa 1aa bawi się robotem Botley. Mamy fajne urządzenia, które dają dużo radości i rozwijają nasze zainteresowania. 

Styczeń 2024

Dzisiaj podczas zajęć z robotyki uczniowie klasy 8ba poznali podstawowe zasady obowiązujące w fotografii, a także niektóre funkcje w aparacie fotograficznym.  Było to wprowadzenie do dalszych zajęć z użyciem tego sprzętu. Zabawa była udana, do tego dużo uśmiechu na twarzach.

Grudzień 2023 Mobilne Laboratoria Przyszłości

Odwiedziły nas Mobilne Laboratoria Przyszłości. 
Bardzo dziękujemy prowadzącym za bardzo ciekawe zajęcia.  Gadżety, które przywieźli ze sobą bardzo nas zainteresowały, a tematyka zainspirowała do dalszej pracy.  Zajęcia odbyły się w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dziękujemy.
 

Listopad 2023

Pażdziernik 2023

Wrzesień 2023

Pracowity wrzesień wśród uczniów SOSW nr 1 w Suwałkach. 

Czerwiec 2023

Zabawy z robotami.

Maj 2023

Uczniowie zbudowali kołowrotek i przeprowadzali eksperyment w jaki sposób i jak ciężkie przedmioty da radę unieść. Użyliśmy zestawu kół zębatych, zmienialiśmy prędkość kołowrotka i siłę, z jaką może ciągnąć “rybę”. Robot Dash pomagał w tym zadaniu swoją obecnością i humorem.

Kwiecień 2023

Zajęcia konstrukcyjne z robotami Gigo i Botley.

Marzec 2023

Kolejne spotkanie klas 1aa i 3aa w ramach innowacji pedagogicznej “Robot Dash- stwarzanie sytuacji komunikacyjno – edukacyjnych”. Uczniowie poznali podstawy kodowania oraz mieli okazję samodzielnie sterować robotami wg.określonych wzorów i kierunków. Utrwalali pojęcia przestrzenne.

Luty 2023

W tym tygodniu powitaliśmy nowego robota o imieniu Photon. Robot posiada interaktywną historię, która motywuje uczniów do eksperymentowania i zabawy z robotem. Dzięki działaniom ucznia, otrzymuje nowe funkcje i możliwości. Photon jest wyposażony w nowoczesną technologię, potrafi reagować na wiele bodźców zewnętrznych, a dzięki dedykowanej aplikacji, pomoże podopiecznym rozwinąć wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, oraz nauczy podstaw programowania.

Styczeń 2023

Zajęcia z robotyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Klasa 8aa pracuje modelem nauczania STEAM. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza połączenie różnych obszarów w edukacji: Nauki (Science), Technologii (Technology), Inżynierii (Engineering), Sztuki (Arts) i Matematyki (Mathematics). Model ma za zadanie nakierowanie uczniów w ich poszukiwaniach, dialogach i rozwinięcia krytycznego myślenia.

error: Content is protected !!
Skip to content