Aktualności 2022/2023

Informacja dotycząca Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia w Suwałkach

Miejski Rzecznik Praw Ucznia w Suwałkach.

Do zadań Rzecznika należy w szczególności:

1.  upowszechnianie wiedzy o prawach ucznia wśród uczniów i nauczycieli suwalskich szkół;

2.  informowanie uczniów o ścieżce postępowania w przypadku łamania ich praw;

3.  wsparcie uczniów i ich rodziców w zakresie spraw dotyczących przestrzegania praw uczniów w szkole;

4.  propagowanie mediacji między członkami społeczności szkolnej w sprawach naruszenia praw ucznia;

5.  współpraca z Samorządami Uczniowskimi w zakresie upowszechniania praw i obowiązków ucznia;

6.  reprezentowanie interesów uczniów w przypadku złamania ich praw:

– interweniowanie w zgłoszonych sprawach o naruszenie praw ucznia,

– udzielanie pomocy stronie poszkodowanej zgodnie z ustalonym w § 3 zarządzenia trybem postępowania

– reprezentowanie uczniów wobec władz oświatowych.

Rzecznik udziela porad telefonicznie oraz osobiście w pokoju nr 137 Urzędu
Miejskiego w Suwałkach, ul. Sejneńska 13, w dniu:

Wtorek: 12:00 – 14:00

tel. 87 562-80-50

e-mail: rpu@um.suwalki.pl

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach ,, Serce za serce” Radość, Szczęście i Miłość- Takie uczucia towarzyszyły dzisiaj naszym przedszkolakom na spotkaniu z Babciami i Dziadkami z okazji ich Święta.

Filmik

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025’’ Priorytet 3 – zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” nasze przedszkole otrzymało środki finansowe na zakup książek oraz na realizację działań promujących czytelnictwo w kwocie 3125,00 złotych. Finansowy wkład własny 625,00zł, dofinansowanie z programu 2500,00zł. Koszt całego projektu 3125,00 zł. Nasz księgozbiór przedszkolny wzbogacił się o 130 pozycji książkowych. Poza zakupem książek, przedszkole realizowało działania promujące czytelnictwo. Cała wspólnota przedszkolna zaangażowała się w realizację zaplanowanych działań.
Zrealizowano następujące działania:

1. Zakres współpracy placówki wychowania przedszkolnego z biblioteką publiczną/pedagogiczną:
• Udział w akcji bibliotecznej ,,Czytanie dla pokoju”
• Współpraca przy zakupie książek w ramach programu – polecenie książek oraz pomoc w znalezieniu szukanych pozycji na rynku wydawniczym.
• Wycieczka do szkolnej biblioteki-zapoznanie się z pracą bibliotekarza
• Udział w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”- organizacja świątecznego kiermaszu książki

2. Wydarzenia promujące czytelnictwo organizowane w ramach programu:
• zorganizowanie konkursu literackiego „Jaka to bajka?” ( wskazywanie rekwizytów i próba odgadnięcia z jaką bajką się kojarzy.?) zakup książek, dyplomów oraz nagród);
• Realizacja projektu „A to Polska właśnie”” czytanie zakupionej pozycji z wierszykami dla dzieci o naszej Ojczyźnie. Wierszowana podróż po różnych regionach naszego kraju, zabytkach, kulturze i tradycjach poszczególnych regionów.
• Kubuś Puchatek-bohater imprezy ,,Święto Pluszowego Misia’ inscenizacja fragmentów utworu konkursy z udziałem przedszkoli z miasta Suwałki
• Konkurs plastyczny pod hasłem ,,Miś mój bohater” o zasięgu miejskim
• udział w projekcie „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” – tworzenie przez dzieci i rodziców własnych książeczek, wykonanie do nich ilustracji, prezentacja książeczek oraz wspólne czytanie rodziców i dzieci na spotkaniu podsumowującym projekt.
• Przynoszenie przez dzieci książeczek z domowej biblioteczki do przeczytania w przedszkolu
• „Wierszyki do czytania z dzieckiem” – wykonanie i czytanie książeczek z wierszykami, w których dziecko zastępuje słowo pisane obrazkami, udostępnienie ich w środowisku lokalnym
• Akcja „Rodzice czytają – dzieci słuchają” – zapraszanie rodziców, dziadków do czytania dzieciom w placówce
• Udostępnienie rodzicom listy polecanych lektur
• Zorganizowanie na terenie przedszkola kiermaszu książkowego umożliwiającego dzieciom bezpośredni kontakt z książką ,pobudzenie dziecięcej ciekawości poznawczo-czytelniczej

3. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek:
• opracowanie regulaminu „Kodeksu małego czytelnika”,
• Czytanie współuczestniczące zakupionych książeczek np ,, Piłki”,, W deszczu i w słońcu” ,,Mycie rąk” ,,Antoś na zielonej łące”
• Zilustrowanie bajki pt. „Legenda o smoku wawelskim” – wystawa prac w sali,
• „Ranki i Popołudniowe czytanki” – codzienne czytanie książeczek, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanych utworów,
• Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem książeczek sensorycznych ,,Baw się i dotknij” ,,Pogłaszcz zwierzątko’’,, Na wsi” ,Dotykam-poznaję morze” ,,Pierwsze zapachy-moja pachnąca książeczka z kolorami’’
• przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem książeczek ,,Pucio mówi dobranoc’’ ,,Pucio mówi dzień dobry’’ ,, Pucio umie opowiadać’’ Galewska-Kustra, ,,Skarbnica najpiękniejszych legend”
• wykorzystanie zakupionych książeczek do zajęć rewalidacyjnych-bajkoterapii

4. Miejsce, w którym znajdują się/zostały wyeksponowane książki zakupione w ramach programu, np. biblioteczka, półka z książkami, szafa, sala zabaw:
• Zorganizowanie w każdej sali przedszkolnej „Kącika książki”,
• Zorganizowanie biblioteczki z zakupionymi książeczkami
• Półka z książkami w sali zabaw

5. Przykłady zakupionych nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat (4-8 przykładów):
• Miś i szal. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się.A.Łojewska
• Mycie rąk. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się AŁojewska
• Pogłaszcz zwierzatko Przytulki
• Zwierzęta wokół nas. Encyklopedia dla dzieci
• Wasilewicz Grażyna-Baw się i dotknij.,,Na wsi”-książeczka sensoryczna
• Wiśniewska Joanna-Dotykam poznaję Morze
• M.Galewska Kustra-Co robi Pucio?
• A.ŁojewskaW deszczu i w słońcu. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu
• Zbigniew Dmitroca,, Akademia mądrego dziecka. Jeden.dwa,trzy..

6. Wnioski z realizacji programu
Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli, rodziców i dyrektora wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym. Wzbogacił i uatrakcyjnił zajęcia z dziećmi o obniżonym potencjale intelektualnym. Przedszkolne „Kąciki książek” w salach zostały wzbogacone o nowe pozycje książkowe, które spowodowały zaciekawienie u dzieci i zmotywowały do sięgania po nie. Dzieci miały szansę m. in. wziąć udział w ciekawych zajęciach, zapoznać się z biblioteką oraz słuchać utworów czytanych przez zaproszonych rodziców. Nasze przedszkole wzięło udział w projektach promujących czytelnictwo tj ,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” ,, Święto pluszowego misia” ,,Bajkowe drzwi”, ,, Czytanie dla pokoju”. Działania promujące czytelnictwo są stałymi formami pracy dydaktyczno- wychowawczo-opiekuńczej w naszym przedszkolu i permamentnie są wzbogacane o nowe pomysły , formy i metody pracy mające na celu wspieranie rozwoju poznawczo- umysłowego dziecka jak również kształtowanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do czytania.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – nabór na rok 2023 – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Filmik:

https://www.facebook.com/soswnr1suwalki/videos/5419022631450604

Bal Karnawałowy (Jungle Party) 2023

AKTYWNA TABLICA

Bal Karnawałowy

Przegląd Kolęd i Pastorałek

U Mikołaja w Siedlisku Bogdanka

Klasy 3aa, 4aa, 5aa, 6aa, 6ba, 7aa, 7ba i 8aa wybrały się w odwiedziny do Mikołaja. Były zjazdy, labirynt, karmienie zwierząt i ognisko z kiełbaskami! 
Dziękujemy gospodarzom za cudowny czas.
 

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Magia świąt zagościła dzisiaj w naszym Ośrodku. Zapach pieczonych pierniczków i innych smakołyków czuć było już od samego wejścia. Najpierw praca w grupach – pieczenie i ozdabianie pierniczków, robienie kartek świątecznych, a także dekoracji i ozdób z naturalnych produktów, które później rozświetliły naszą szkołę. Na zakończenie wspólne kolędowanie i poczęstunek przygotowany przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podczas warsztatów wspierali nas żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w ramach podziękowania otrzymali od nas pierniczki i kartki wykonane podczas warsztatów. 
 
Poniżej piękne zdjęcia od Pana Marcina:
 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Warsztaty czekoladowe

Bal Andrzejkowy 2022

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasze przedszkolaki zaprosiły do wspólnego celebrowania tego święta zaprzyjaźnione przedszkola Żółty Słonik oraz “Bajka”. Na wszystkich uczestników czekało moc atrakcji i zabaw Był misiowy wierszyk na powitanie, tańce przy misiowej muzyce, kącik pełen pluszowych misiów czekających na przytulaski małych przedszkolaków, malowanie twarzy, misiowe tatuaże, zamykanie w bańce oraz pyszny poczęstunek. Imprezę uświetniła wizyta Misia Uśmiecha symbolu naszego miasta oraz występ ośrodkowych wolontariuszy przy piosence “Pluszowe niedźwiadki”. Tak wspaniałą zabawę zawdzięczamy kilku suwalskim firmom i osobom, które wsparły nas w organizacji uroczystości. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę piekarni “Jasia”, hurtowni warzyw i owoców GALA, firmie PHU “Grosik” przy ul. Szkolnej, sklepowi balonowemu Bajkowo, animatorowi Lady Clown oraz ośrodkowym wolontariuszom pod przewodnictwem pani Pauli Daneckiej. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę. Niech MIŚ będzie z Wami!

Lista laureatów konkursu plastycznego „Mój Miś – Mój Bohater”

W tym roku z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia , do konkursu plastycznego organizowanego przez Przedszkole nr 9 w Suwałkach nadesłano 197 prac! Dziękujemy za tak liczny udział. Laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach.

Prace oceniało jury w składzie: Paula Danecka, Ewelina Kozłowska – Kochańska, Emilia Falicka

Oto laureaci:

Trzylatki

I miejsce – Kazimierz Miszkiel, Przedszkole nr 3

II miejsce – Zuzanna Czarniewska, Przedszkole nr 8

III miejsce – Filip Siłkowski, Przedszkole nr 7

Czterolatki

I miejsce – Zofia Szejda, Przedszkole nr 3

II miejsce – Natan Ułanowicz, Przedszkole „Słoneczko”

III miejsce – Aleksander Nowaszczuk, Przedszkole nr 8

Wyróżnienie – Zuzanna Gwiazdowska, Przedszkole nr 3

Pięciolatki

I miejsce – Ada Pieluchowska, Przedszkole nr 8

II miejsce – Natalia Czapla, Przedszkole nr 5

III miejsce – Pola Złotnik, Przedszkole nr 3

Sześciolatki

I miejsce – Hanna Ceckowska, Przedszkole nr 5

II miejsce – Kacper Heblewski, Przedszkole nr 3

III miejsce – Oliwka Stankiewicz, Przedszkole nr 8

Wyróżnienie – Julia Buziewicz, Przedszkole nr 1

Przedszkolaki Przedszkola nr 9

I miejsce – Eryk Fidrych

II miejsce – Cezary Rozmysłowski

III miejsce – Dawid Wincenciuk

 Gratulujemy!

Nagrody laureatom oraz dyplomy wszystkim uczestnikom będą przekazywane do przedszkoli w dn. 29.11.2022 – 02.12.2022.

Dziękujemy za udział w konkursie!

Zaśpiewajmy dla Niepodległej

Dzisiaj w naszej szkole było bardzo patriotycznie, trochę nostalgicznie, a przede wszystkim niezwykle muzycznie. Razem ze starszymi kolegami z liceum mundurowego wypadliśmy naprawdę „śpiewająco”. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz Uczniom klas mundurowych ZDZ w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach za udział i wsparcie w realizacji projektu „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowego wydarzenia.

Godziny dostępności nauczycieli

Konkurs plastyczny pt. „Mój miś – Mój bohater”

Ślubowanie uczniów klasy 1PA

Dzień pełen radości, uśmiechu. Dzień ślubowania uczniów klasy 1PA. Dziękujemy Mamom, Dyrekcji, Nauczycielom, mlodzieży ze szkoły przysposabiającej do pracyza obecność w tym ważnym dniu, za wspólne świętowanie i podróż przez najbljższe lata edukacji.

Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2022

Warsztaty WWRD

III Suwalska Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do działań w ramach III Suwalskiej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży we współpracy z SODN. W tym roku akcja przebiega pod hasłem: STACJA EMATYCZNI – RAZEM MAMY MOC.
Kampania trwa od 01.11.2022 do 19.11.2022 roku.
Udział w akcji ma na celu dostrzeżenie problemu przemocy, jak również podejmowanie działań w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Przez cały okres trwania kampanii będziemy realizować różnego rodzaju działania uświadamiające/ uwrażliwiające naszych podopiecznych, aby nie byli obojętni, nie lekceważyli i nie patrzyli bezczynnie na krzywdę drugiej osoby.

70-lecie naszego Ośrodka

Aktywny Suwalczanin

W naszym Ośrodku, w trzech klasach szkoły podstawowej, w ramach programu Aktywny Suwalczanin rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne finansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Są to Sesje Ruchu Rozwijającego według koncepcji Weroniki Sherborne, prowadzone przez Annę Szypulewską.

Harmonogram pracy zespołów w Ośrodku.

Akcja - "Talenciaki"

Drodzy Rodzice.
Prosimy o wsparcie akcji w której bierze udział nasza szkoła.
Zbierajcie TALENCIAKI (dostaniecie je w Lidlu robiąc zakupy) następnie przynieście do szkoły i wkładajcie do pudełek przy wejściu głównym.

Więcej informacji na stronie www.szkoly.lidl.pl

,,Warto wiedziec więcej o ubezpieczeniach społecznych"

ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do udziału w Lekcjach ZUS i Olimpiadzie ,,Warto wiedziec więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2022/2023.

LEKCJE Z ZUS i OLIMPIADA – zaproszenie.

Materiały do pobrania.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku zaprasza do udziału w projekcie ,,Lekcje z ZUS”

oraz Olimpiadzie “Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2022/2023

 

Projekt objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Projekt ,,Lekcje z ZUS” składa się z 4 lekcji. Zapewniamy materiały dydaktyczne www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/materialy-do-pobrania oraz m.in. zeszyty dla nauczyciela i ucznia  w wersji papierowej, a także wsparcie merytoryczne.

 

Adresatami Olimpiady są uczniowie czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, branżowych szkół I stopnia i branżowych szkół II stopnia, którzy w roku zgłoszenia do Olimpiady mają mniej niż 20 lat.

W Olimpiadzie mogą również uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych
w szczególności realizujących indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę.

Zajrzyj na fanpage naszej Olimpiady

Najważniejsze daty z harmonogramu olimpiady:

  • zgłoszenia szkół do udziału w Olimpiadzie: do 28 października 2022 r.
  • I etap Olimpiady (szkolny): 22 listopada 2022 r.
  • II etap Olimpiady (wojewódzki): 7 marca 2023 r.
  • FINAŁ – III etap Olimpiady (ogólnopolski): 14 kwietnia 2023 r.

​​​​​​​UWAGA! Dopuszczamy możliwość, że dany etap przeprowadzimy zdalnie przy użyciu wybranej platformy internetowej.

Zapraszamy do udziału w projekcie i Olimpiadzie.

Aktualna lista uczelni, które przyznają indeksy albo dodatkowe punkty dla finalistów Olimpiady ZUS znajduje się pod adresem Olimpiada – ZUS.

W sprawie organizacji zajęć ,,Lekcje z ZUS” kontakt z Moniką Michałowską 85 7486650, 502007903 monika.michalowska@zus.pl

Wycieczka

Wycieczka klas 7aa, 7ba i 8aa na WOSIR Szelment.
Mieliśmy możliwość pływania katamaranem, a nawet mogliśmy spróbować swoich sił w sterowaniu! 
Wycieczkę zakończyliśmy spacerkiem Aleją Olimpijczyków i Mistrzów Sportu.
 

Stypendia szkolne

Poniżej znajdują się załączniki dotyczące realizacji stypendium szkolnego w roku szkolnym 2022/2023, katalog zakupów. W nadchodzącym roku szkolnym nastąpi zmiana- stypendium będzie realizowane na zasadzie refundacji. Rodzic, po otrzymaniu decyzji przyznającej, będzie
zobowiązany do dostarczenia faktur/rachunków do Wydziału Oświaty i Wychowania. Po weryfikacji nastąpi zwrot poniesionych kosztów do wysokości stypendium na wskazane konto.

Stypendia szkolne

Katalog zakupów

Oświadczenie – numer konta

Oświadczenie_wnioskodawcy

Wniosek o stypendium

Pomoc w formie dofinansowania

Żywienie

Informacje o żywieniu w zakładce Stołówka. Zapraszamy.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się o godzinie 9:00 na dużej sali gimnastycznej.

Rekrutacja do Branżowej Szkoły I stopnia

UWAGA! UWAGA!
Trwa rekrutacja do Branżowej Szkoły I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach.
Branżowa Szkoła I stopnia w SOSW nr 1 w Suwałkach kształci młodzież w normie intelektualnej ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Kształcimy w zawodach: kucharz, pracownik pomocniczy obsług hotelowej i stolarz.
Szkoła mieści się w Suwałkach, przy ulicy Wojska Polskiego 9. Naszym atutem jest nauka w małych grupach, przyjazna atmosfera, dostosowanie wymagań do każdego ucznia indywidualnie.
Szkoła zapewnia zorganizowanie miejsc zajęć praktycznych u pracodawców na terenie miasta.
Każda chętna osoba otrzyma od nas wzór dokumentów, jakie powinna złożyć, gdyby zechciała dołączyć w poczet naszych uczniów.
Można również kontaktować się z nami telefonicznie:

telefon: 725 607 766

Link do strony na facebooku:

FACEBOOK Branżowa Szkoła I stopnia

Zapraszamy.

Wnioski do pobrania w zakładce dotyczącej rekrutacji: 

KLIKNIJ TUTAJ

Skip to content