Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Wizyta w Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach

Bardzo dziękujemy za ciepłą, serdeczną atmosferę i miłe przyjęcie.

Wycieczka do Warszawy

Niezapomniane chwile uczniów SPdP podczas wycieczki do stolicy.

Wycieczka do Białegostoku, klasy 2PA i 3 PB

Jak dobrze być razem, podróżować, doświadczać nowych sytuacji, miejsc, smaków.
Pojechaliśmy kibicować Jędrkowi, bo brał udział w konkursie recytatorskim pt. “Wolność kocham i rozumiem” dla uczniów z całego województwa podlaskiego… i … BRAWA!!! bo Jędrek dostał wyróżnienie i znów go czeka podróż na finałowy występ i po odbiór nagrody.
 

Biwak

Cudowna pogoda 🌞, piękne miejsce ⛵🌳🏞️ i wspaniałe humory 😀. Nie mogło być inaczej, biwak uważamy za baaaaardzo udany.

Impreza pożegnalna

W środę 14 czerwca odbyła się impreza pożegnalna uczniów kończących Szkołę Przysposabiającą do Pracy: Darka, Krzyśka, Maćka, Mateusza, Patryka, Magdy, Radka i Bartka ( szkoda, że nie wszyscy byli obecni). Był tort przygotowany przez uczniów, podziękowania, medale i tańce. Mimo doskonałych nastrojów, jak zawsze podczas takich imprez nie obyło się bez chwil wzruszenia.

Sukces w Gołdapi

Uczniowie klasy 1 PA: Weronika Wiszowaty oraz Jędrzej Wojtkowski odnieśli sukces w Regionalnym Konkursie wiedzy o poezji Marii Konopnickiej zorganizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi. W kategorii uczniów z SPdP Jędrzej zdobył I miejsce zaś Weronika III miejsce. W konkursie wzięli udział także uczniowie SP naszego Ośrodka: Dominik Choroszko i Piotr Rogucki. Po zmaganiach z poezją organizatorzy zabrali uczestników konkursu do mini tężni i groty solnej. Dziękujemy z tak piękne przyjęcie. Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu odwagi i pracowitości.

Ślubowanie uczniów klasy 1PA

Dzień pełen radości, uśmiechu. Dzień ślubowania uczniów klasy 1PA. Dziękujemy Mamom, Dyrekcji, Nauczycielom, mlodzieży ze szkoły przysposabiającej do pracy za obecność w tym ważnym dniu, za wspólne świętowanie i podróż przez najbljższe lata edukacji.
 

Absolwenci

W dniu 24 czerwca 2022 r. siedmioro uczniów usłyszało ostatni dzwonek w murach naszej szkoły. Magdo, Moniko, Dawidzie, Michale, Krzyśku, Kubo i Marcinie! Pamiętajcie, że jesteście Wyjątkowi i Niezwykli! Życzymy Wam udanego startu w dorosłość. 

Wernisaż prac uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Uwaga! Konkurs!

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie. Zadaniem konkursowym jest zatytułowanie jednego z obrazów i umieszczenie tytułu w komentarzu na fanpage-u Szkoły Przysposabiającej do Pracy, do dnia 2 czerwca do godziny 17.00.
Każda osoba ma możliwość dodania tylko jednego komentarza. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w komentarzu. Każdy zwycięzca otrzyma jeden z wybranych przez siebie obrazów
prezentowanych na wernisażu.
 
 

Oblicza miłości. Wystawa prac uczniów SOSW

Wizyta w Galerii Jednego Obrazu SOK będzie okazją do podziwiania prac uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach, który w tym roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Uczniowie podjęli się próby zilustrowania pojęcia miłości za pomocą pędzla i farb. Prezentowane obrazy, pod tytułem „Oblicza miłości”, są wyrazem przeżyć i tęsknoty za tym, czego wszyscy pragniemy. 

Źródło: Oblicza miłości. Wystawa prac uczniów SOSW nr 1 w Suwałkach

Sukces naszych uczniów

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w XI Ogólnopolskim Biennale Plastycznym Koty 2021. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w połowie września, a teraz dotarły do nas dyplomy i nagrody . Spośród nadesłanych 967 prac czworo naszych uczniów zdobyło wyróżnienie . Gratulujemy Marysi i Maćkowi z kl. 2 PA oraz Bartkowi i Marcinowi którzy są już naszymi absolwentami. Brawo!!!

Galeria:

Ogólnopolski Dzień Kariery

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zwiedzili Restaurację Rozmarino w Suwałkach, gdzie poznali różne stanowiska pracy w tym przedsiębiorstwie mieli okazję pod profesjonalnym okiem Jakuba Rusanowskiego trenować umiejętności potrzebne w zawodzie kelnera, kucharza. DZIĘKUJEMY za serdeczne przyjęcie i dobrą lekcję z przysposobienia do pracy.

Wcześniej nasi uczniowie odwiedzili Hotel Szyszko w Suwałkach. Poznali różne stanowiska pracy, zwiedzili hotel oraz utrwalili zasady savoir-vivre podczas poczęstunku. Serdeczne dziękujemy Panu Tomaszowi Szyszko oraz całej załodze za miłe przyjęcie, serdeczność i otwartość. Życzymy samych sukcesów.

Ślubowanie

W czwartek 21 października odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zanim jednak dokonano Aktu Pasowania kandydaci musieli zdać mały test 😊. Do grona braci uczniowskiej oficjalnie zostali przyjęci: Dorota, Ola, Arek, Bartek, Norbert i Robert. Gratulujemy i życzymy sukcesów !!!

Trwa Rok Andrzeja Wajdy. Starsi uczniowie w naszym Ośrodku co miesiąc zapoznają się z filmami reżysera, który urodził się i mieszkał przez kilka lat w Suwałkach. Oto krótka relacja z naszych Filmowych Spotkań z Wajdą.

Uczniowie Szkoły Przysposobiajacej do Pracy kontynuują przygotowania do świąt. Rękodzieło, kreatywność i elementy florystyki pozwoliły wykonać samodzielnie świece, jajka, a w efekcie końcowym stroiki, które upiększą wielkanocne stoły.

SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Rozpoczęła swoją działalność 1 września 2000r. Weszła ona w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 i funkcjonowała do 31 sierpnia 2003r. 1 września 2005r. Szkoła Przysposabiająca do Pracy ponownie rozpoczęła swoją działalność. W pierwszym roku swojej działalności liczyła jeden oddział, a obecnie funkcjonują cztery oddziały. Jest 3-letnią szkołą ponadpodstawową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym dla uczniów z autyzmem.

Edukacja w szkole przysposabiającej do pracy obejmuje: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność, wychowanie fizyczne, religia, zajęcia rewalidacyjne oraz przysposobienie do pracy.

W ramach przysposobienia do pracy dysponujemy następującymi pracowniami:

Gospodarstwa domowego. Uczniowie w przestronnej, dobrze wyposażonej w nowoczesny sprzęt AGD pracowni, przygotowują posiłki, okolicznościowe imprezy szkolne, obsługują sprzęt AGD. W tych zajęciach zajmują się praniem, prasowaniem i sprzątaniem.

Pracownia obsługi biura. Wyposażona jest w komputery z dostępem do Internetu oraz inne urządzenia biurowe. Uczniowie uczą się organizacji pracy biurowej (pisania na klawiaturze komputera, kopiowania i drukowania, obsługi laminatora i bindownicy, korzystania z komputera jako narzędzia do tworzenia informacji oraz odbioru informacji (korzystanie z płyt CD, pendriva), uruchamiania i bezpiecznej obsługi przeglądarek internetowych, korzystania z usług pocztowych.

Uprawa roślin i opieka nad zwierzętami. Uczniowie nabywają umiejętności uprawy warzyw, ziół, kwiatów, krzewów. Ponadto pielęgnują tereny zielone wokół szkoły oraz uczą się opieki nad małymi zwierzętami np.: papugami, żółwiami, rybkami, itp.

Pracownia stolarsko-konserwatorska. W której wykonywane są prace związane z obróbką drewna, materiałów drewnopochodnych oraz naprawą sprzętu szkolnego. Pracownia wyposażona jest w narzędzia ręczne do obróbki drewna oraz w elektronarzędzia wysokiej klasy. Odbywają się tu również zajęcia z witrażu i wikliny. Zajęcia te uzależnione są od możliwości manualnych i umiejętności uczniów.

Pracownia ceramiki. Wyposażona w narzędzia i urządzenia do pracy w glinie, szkliwienia oraz profesjonalny piec do wypału ceramiki. W pracowni odbywają się również zajęcia z filcowania na mokro i sucho. Prace uczniów cieszą się powodzeniem na kiermaszach szkolnych i pozaszkolnych.

Pracownia rękodzieła. W której wykonywane są wytwarzane są wyroby użytkowe i dekoracje okazjonalne.

Ponadto. W szkole znajdują się: gabinety rewalidacyjne, gabinet do Biofeedbacku, sala do legoterapii, biblioteka, internat, świetlica, stołówka, gabinet pielęgniarki, sala gimnastyczna, siłownia oraz boisko szkolne. Uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach pozalekcyjnych: sportowych, teatralnych, tanecznych, technicznych, plastycznych. (nie w czasie covid 2019).

ŚLUBOWANIE

W dniu 13 października 2020r. odbyło się ślubowanie uczniów pierwszej klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W związki z sytuacją epidemiologiczną była to bardzo skromna uroczystość. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli zdać mały egzamin przygotowany przez starszych uczniów. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu przez Panią Elę – wicedyrektor, Klaudia, Marysia, Mateusz, Krzyś, Krystian i Patryk stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Na zakończenie najstarsi uczniowie wręczyli „pierwszakom” drobne upominki.

error: Content is protected !!
Skip to content