Laboratorium Przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w programie:

Bierzemy udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. 

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:
1. Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki (np. drukarka 3D , klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami, roboty edukacyjne wraz z akcesoriami czy zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami – przysłużą się one uczestnikom nowoutworzonej w naszej szkole pracowni robotyki wraz z wykorzystaniem możliwości druku 3D. Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką czy drukiem 3D. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie.

2. Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku (np. aparat fotograficzny, statyw, mikrofon, nagłośnienie, oświetlenie do realizacji zdjęć i nagrań). Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (wykonywanie i obróbka zdjęć), społecznych (tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym) czy informatycznych.

Galeria zdjęć naszych uczniów w ramach zajęć z użyciem sprzętu programu Laboratorum Przyszłości:

 

Listopad 2023

Pażdziernik 2023

Wrzesień 2023

Pracowity wrzesień wśród uczniów SOSW nr 1 w Suwałkach. 

Czerwiec 2023

Zabawy z robotami.

Maj 2023

Uczniowie zbudowali kołowrotek i przeprowadzali eksperyment w jaki sposób i jak ciężkie przedmioty da radę unieść. Użyliśmy zestawu kół zębatych, zmienialiśmy prędkość kołowrotka i siłę, z jaką może ciągnąć “rybę”. Robot Dash pomagał w tym zadaniu swoją obecnością i humorem.

Kwiecień 2023

Zajęcia konstrukcyjne z robotami Gigo i Botley.

Marzec 2023

Kolejne spotkanie klas 1aa i 3aa w ramach innowacji pedagogicznej “Robot Dash- stwarzanie sytuacji komunikacyjno – edukacyjnych”. Uczniowie poznali podstawy kodowania oraz mieli okazję samodzielnie sterować robotami wg.określonych wzorów i kierunków. Utrwalali pojęcia przestrzenne.

Luty 2023

W tym tygodniu powitaliśmy nowego robota o imieniu Photon. Robot posiada interaktywną historię, która motywuje uczniów do eksperymentowania i zabawy z robotem. Dzięki działaniom ucznia, otrzymuje nowe funkcje i możliwości. Photon jest wyposażony w nowoczesną technologię, potrafi reagować na wiele bodźców zewnętrznych, a dzięki dedykowanej aplikacji, pomoże podopiecznym rozwinąć wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, oraz nauczy podstaw programowania.

Styczeń 2023

Zajęcia z robotyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Klasa 8aa pracuje modelem nauczania STEAM. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza połączenie różnych obszarów w edukacji: Nauki (Science), Technologii (Technology), Inżynierii (Engineering), Sztuki (Arts) i Matematyki (Mathematics). Model ma za zadanie nakierowanie uczniów w ich poszukiwaniach, dialogach i rozwinięcia krytycznego myślenia.

Skip to content