Internat Archiwum

Nowy odnośnik : Internat – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Suwałkach (sosw.suwalki.pl)


Wesoły Piknik

W dniu 15 czerwca wesoło bawiliśmy się na pikniku zorganizowanym w naszym internacie. Uczestniczyliśmy w śmiesznych zawodach i konkursach sprawnościowych, rozwiązywaliśmy zagadki o lecie oraz bawiliśmy się przy muzyce. Na koniec zjedliśmy pyszną pizzę, którą przygotowała dla nas nasza pani kucharka Ola. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.


Tłusty czwartek

Oj działo się, działo w naszym internacie… Oczywiście najważniejsze w tym dniu były pączki, a do nich herbata lub kawa według własnego wyboru. Nie zabrakło też wesołych rozmów oraz tańców do ulubionych przebojów.


TOLERANCJA – WAŻNA RZECZ

W dniu 12.01.2023r. w internacie odbyły się zajęcia poświęcone ważnej w naszym życiu, szeroko rozumianej tolerancji. Okazuje się, że ludzie mogą różnić się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym czy poglądami ale również kolorem skóry oraz wyznawaną religią. Wiemy już, że na podstawie tych różnic nie możemy oceniać człowieka. Człowieka ocenia się po jego postępowaniu, umiejętnościach, stosunku do świata i innych ludzi. Pamiętajmy o tym i bądźmy tolerancyjni dla siebie nawzajem.


PRAWA DZIECKA

W dniu 8 grudnia całym internatem spotkaliśmy się na zajęciach poświęconych prawom dzieci. Przypomnieliśmy sobie i utrwaliliśmy najważniejsze z nich. Oczywiście nie zapomnieliśmy też porozmawiać o naszych obowiązkach.


„Pasowanie na Mrówkę”

W dniu 17.10.2022 r. do społeczności naszego Internatu przyjęliśmy, już oficjalnie, nową koleżankę – Weronikę. Były ciekawe zadania dla Weroniki, uroczyste pasowanie, wesołe konkursy dla wszystkich i wspólna zabawa przy ulubionej muzyce.


POŻEGNANIE LATA

W poniedziałek 26 września w internacie pożegnaliśmy lato. Najpierw uczestniczyliśmy w zawodach i wesołych konkursach a później upiekliśmy przy ognisku smaczne kiełbaski.


PIKNIK INTERNATU

22.06.2022 – PIKNIK INTERNATU NAD CZARNĄ HAŃCZĄ – WESOŁO I SMACZNIE 🙂


„Wiersze, fraszki i słowne igraszki”

W dniu 18.05.2022r ciekawie i miło spędziliśmy czas w internacie poznając wybrane utwory literackie. Rozwiązywaliśmy też zagadki oraz sprawdziliśmy się w różnych ćwiczeniach, grach i zadaniach słownych.


WIELKANOC

Dnia 6 kwietnia w świetlicy internatu odbyły się zajęcia poświęcone świętom „Wielkiej Nocy”. Przypomnieliśmy jakie są tradycje wielkanocne, barwiliśmy i zdobiliśmy jajka oraz przygotowaliśmy tradycyjny polski koszyk ze święconką


SOWA – MĄDRA GŁOWA

„Sowa – mądra głowa” – czyli kącik rozrywki umysłowej, który działa w naszym internacie od miesiąca października.

W grudniu po raz kolejny rozwiązywaliśmy ciekawe zadania i łamigłówki, które przygotowują dla nas nasze panie wychowawczynie. Rozwiązania zawsze wrzucamy do skrzynki „Poczta Mrowiska”. Z wszystkich prawidłowo nadesłanych rozwiązań co miesiąc losowane są 3 słodkie nagrody. Do niektórych szczęście uśmiechnęło się już nawet dwa razy.


NA TROPIE LEGEND

W bieżącym roku szkolnym spotykamy się całym internatem na cyklicznych zajęciach czytelniczych pod hasłem „Na tropie legend”. Do tej pory poznaliśmy legendy „Wars i Sawa” oraz  o „Złotej kaczce”. Na spotkaniach najpierw wysłuchaliśmy  treści legend a potem w grupach wykonaliśmy ćwiczenia tekstowe i inne zadania z nimi związane. Legendy obejrzeliśmy również w krótkich wersjach filmowych. Takie spotkania odbędą się w tym roku szkolnym jeszcze dwa razy.


POŻEGNANIE LATA

W dniu 7.10.2021r wspólnie usiedliśmy w kręgu ogniska aby pożegnać w końcu lato. Wcześniej ciągle przeszkadzała nam w tym deszczowa pogoda.

W trakcie imprezy były wspólne zabawy ze śpiewem, rozmowy, żarty oraz karaoke. Upieczone na ognisku kiełbaski smakowały wybornie – żegnaj lato na rok!


„GALAKTYCZNA PODRÓŻ”

W dniu 15 września wybraliśmy się do C.H. PLAZA obejrzeć wystawę p.t. „Galaktyczna podróż” poświęconą bohaterom serii filmów „Gwiezdne wojny”.

Z uwagą i ciekawością obejrzeliśmy wszystkie filmowe postacie oraz ich wspaniałe statki kosmiczne, które wykonane zostały z klocków Lego. Byliśmy pełni podziwu dla twórców tych niesamowitych dzieł sztuki. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej ciekawej wystawy.

Barbara Karbowska


„Z wartościami przez życie” – zajęcia cykliczne.

Na zajęciach w dniu 25 marca 2021r wychowankowie omówili znaczenie kultywowania tradycji w życiu człowieka. Zajęcia mają na celu kształtowanie umiejętności rozumienia potrzeby kultywowania tradycji i obrzędów wielkanocnych naszych przodków.


Marzanna – zimowa panna

Wszyscy wychowankowie z Internatu z utęsknieniem czekają na nadchodzącą WIOSNĘ… szukają jej oznak, ale jak mówi przysłowie: “W MARCU JAK W GARNCU”. Wychowankowie z grupy I, II i III przygotowując się na pożegnanie PANI ZIMY postanowiły zrobić MARZANNĘ. Przed przystąpieniem do pracy wychowankowie wysłuchały o ludowym zwyczaju Topienia Marzanny.


„FREDRO DZIECIOM”

W dniu 22 lutego pod tym zagadkowym początkowo dla nas hasłem spotkaliśmy się całym internatem aby zapoznać się z życiem i twórczością, jak się później okazało, najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. Mistrz Aleksander Fredro był autorem komedii obyczajowych z życia mu współczesnych, pisał też wiersze, poematy, aforyzmy. My poznaliśmy napisane przez niego  wybrane bajki czyli krótkie, żartobliwe, wierszowane utwory literackie zawierające morał. Chętnie ich słuchaliśmy a także sami  czytaliśmy. O mądrych naukach z nich płynących postaramy się pamiętać jak najdłużej.Złote Asy Sportu!

Wiemy już kim są najlepsi sportowcy w naszym internacie! Po czterokrotnych zmaganiach sportowych tytuł Złotego Asa Sportu otrzymali w poszczególnych grupach:

Gr. I – Monika Borowska

Gr. II – Bartek Grzymkowski

Gr. III – Krzysztof Leśniewski

Zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami, drobnymi upominkami oraz słodkościami. Pozostali uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali słodkie nagrody pocieszenia. Gratulujemy sprawności oraz hartu ducha i zachęcamy wszystkich aby być aktywnym na co dzień nie tylko od święta gdyż  „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.


„Z wartościami przez życie” – zajęcia cykliczne

Wychowankowie podczas zajęć 10 lutego 2021r. omówili podstawowe wartości, jakimi są: tolerancja, szacunek, uczciwość i odpowiedzialność.

Zajęcia mają na celu kształtowanie umiejętności rozumienia norm społecznych i zachowań społecznie akceptowanych.


Materiały dydaktyczne dla wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Suwałkach. Nauczanie zdalne od 21.10.2020r oraz od 30.11.2020.

Zadania do wykonania dla wychowanków Internatu

Grupa 1Grupa 2Grupa 3
Czwartek, 03.12.2020

Środa, 02.12.2020

Czwartek, 22.10.2020
Małgorzata Cieślukowska


Poniedziałek, wtorek
26-27.10.2020
Barbara Karbowska


Czwartek, 29.10.2020
Małgorzata Cieślukowska
Środa, 02.12.2020
Zbigniew Kuczyński


Środa, 21.10.2020
Zbigniew Kuczyński


Wtorek, 27.10.2020
Robert Zawistowski


Środa, 28.10.2020
Robert Zawistowski


Środa, 28.10.2020
Zbigniew Kuczyński
Czwartek, 03.12.2020
Marek Poniatowski


Środa, 02.12.2020
Marek Poniatowski


Środa, 21.10.2020
Marek Poniatowski


Czwartek, 22.10.2020
Marek Poniatowski


Poniedziałek 26.10.2020
Dariusz Niedźwiedzki


Środa, 28.10.2020
Marek Poniatowski


Czwartek, 29.10.2020
Marek Poniatowski

„AS   SPORTU”

W bieżącym roku szkolnym w Internacie Naszego Ośrodka odbywają się cykliczne zajęcia sportowe pod hasłem „As Sportu”. Na każdych zawodach zdobywamy punkty, które następnie zamieszczane są na tablicy rankingowej znajdującej się w holu internatu. Po każdych zawodach, już w świetlicach grup rozwiązujemy szyfry związane ze sportem, które wrzucamy do skrzynki „Poczta Mrowiska”. Spośród wszystkich prawidłowo rozwiązanych haseł zawsze losowane są 3 słodkie nagrody.

W dniu 7.12.2020r. zawody „Asa Sportu” odbyły się po raz trzeci i związane były ze sprawnością żołnierzy. Wśród wielu różnych zabaw i konkurencji znalazły się np. takie, jak: „Gorący meldunek”, „Ratujemy przyjaciela”, „Transport rannego”, „Zdobywca sztandaru”, „Strzelec wyborowy”. W trakcie naszej rywalizacji było wiele zabawy i radości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych właśnie zawodów.

W drugim półroczu odbędzie się czwarty i ostatni już turniej „Asa Sportu”. Wówczas to, w każdej grupie po zliczeniu wszystkich zdobytych przez nas punktów wyłonieni zostaną zwycięzcy, którzy otrzymają tytuł „Złotego Asa Sportu”.


Andrzejki – Internat 25.11.2020

Andrzejki to święto przypadające na koniec listopada. Związane jest przede wszystkim z hucznymi zabawami oraz przepowiadaniem przyszłości. Jak tradycja nakazuje my również musieliśmy poznać swoją przyszłość, dlatego nie obyło się bez rzucania zapałkami oraz obierkami z jabłek. Z rozrzuconych na podłodze ostrużyn, czy  zapałek próbowaliśmy odczytać inicjały ukochanej lub ukochanego. Musiał też odbyć sie  pościg butów, gdzie uczestnicy, jeden za drugim, układali swoje buty w stronę mety. Kolejną wróżbą andrzejkową było losowanie kubeczka, pod którym leżał ukryty przedmiot symbolizujący wróżbę. Okazało się , że mężczyźni w naszej grupie zostaną kawalerami, ale za to bogatymi. I na koniec oczywiście wróżka Ewa przepowiadała przyszłość z kart. Było mnóstwo śmiechu i wspaniała zabawa.


„POŻEGNANIE LATA”

W dniu 21.09.2020r. wszyscy z internatu żegnaliśmy odchodzące od nas na cały rok lato. Jeszcze przez chwilę lato z pewnością chciało być z nami gdyż podarowało nam w tym dniu piękną, słoneczną, ciepłą pogodę.

Wszyscy chętnie braliśmy udział w różnego rodzaju wesołych konkursach, grach i zabawach oraz przy ognisku upiekliśmy smaczne kiełbaski. Było wesoło i bardzo przyjemnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej imprezy.


“MALOWANIE NA TRAWIE” – impreza integracyjna Internatu 16.09.2020

W tym roku mamy piękny wrzesień i korzystamy z tego w pełni. W takie słoneczne popołudnia to tylko czytanie na świeżym powietrzu. Czytaliśmy wiersze o tym jak piękna jest jesień w różnych zakątkach świata, a potem staraliśmy się przelać to na papier. Co z tego wyszło? Piękne prace, a przy tym super zabawa.

Marek Poniatowski, Iwona Domańska, Małgorzata Cieślukowska


Konkurs dla wszystkich wychowanków Internatu
SOSW Nr 1 w Suwałkach


Walentynki 12.02.2020

Dnia 12 lutego w internacie odbył się wieczorek Walentynkowy. Wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą Walentynkę  w zabawie integracyjnej „Papierowy deszcz”,  „Iskierka”. W rozwiązywaniu zagadki, ”Kto kogo kocha, Kto kogo lubi”. Wszyscy chcieli poznać imię przyszłej wybranki czy wybranka serca. Wieczór upłynął w miłej i serdecznej atmosferze przy ulubionych utworach muzycznych słodkim poczęstunku.


Rozwijamy swoje pasje i zainteresowania

Cyklicznie raz w tygodniu w Internacie odbywają się zajęcia plastyczne o charakterze terapeutycznym. Poznajemy różne techniki plastyczne oraz wykonujemy małe dzieła sztuki użytkowej, Zajęcia prowadzone są przy współpracy pani instruktor SOK.


Co dwie głowy to nie jedna

Przysłowia uczą, radzą, przestrzegają – mogliśmy się o tym przekonać w dniu 2 grudnia, kiedy to w internacie odbyły się zajęcia poświęcone polskim przysłowiom.
Okazało się, że jest ich całe mnóstwo, począwszy od przysłów staropolskich, po funkcjonujące obecnie. Czasem musieliśmy się dobrze „nagłowić” aby w końcu rozszyfrować co tak naprawdę dane przysłowie znaczy. W każdym bądź razie każde z nich przekazuje nam jakąś mądrość lub przestrogę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych zajęć.


Na ratunek ! – nie bójmy się pomagać

„Na ratunek ! – nie bójmy się pomagać” – to hasło imprezy, która odbyła się w listopadzie. W gronie wychowanków internatu oglądaliśmy filmy o pierwszej pomocy, omawialiśmy je i ćwiczyliśmy. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze numery alarmowe oraz w jakich sytuacjach jaki numer wybierzemy. Uczyliśmy się co należy zrobić w razie niebezpiecznej sytuacji w domu lub na ulicy, gdy złamiemy nogę, ktoś się zakrztusi, lub oparzy. Powinniśmy wiedzieć jak się zachować podczas niebezpiecznych zdarzeń w naszym życiu codziennym. A na koniec sprawdzian, czyli mały quiz, nagrody i dyplomy.


Pasowanie na Mrówkę 2019

W dniu 4.11.2019r do społeczności internackiej przyjęliśmy nową koleżankę. Przez minione dwa miesiące zdążyliśmy się już przekonać, że to sympatyczna i koleżeńska dziewczyna. Ma na imię Magda i jest młodszą siostrą Radka, który jest z nami w internacie od ubiegłego roku. Tak jak Radek rok temu tak teraz Magda świetnie poradziła sobie ze wszystkimi przygotowanymi dla niej zadaniami. Po tym jak się z nimi uporała nastąpiło uroczyste „Pasowanie”. Później wszyscy mogliśmy wyszaleć się na dyskotece i wziąć udział w konkursach dla ogółu internatu. Bawiliśmy się super. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Biwak Internatu w Ośrodku Wypoczynkowym „SOWA”

W dniach 15-17.10.2019 przyjemnie i wesoło spędziliśmy czas na biwaku w Ośrodku Wypoczynkowym „SOWA” w miejscowości Lipniak – http://zazsowa.pl/
Pogoda dopisała nam wspaniale. W ciepłych promieniach słońca i w kolorowych, cudownych barwach jesieni chętnie spacerowaliśmy ścieżkami położonego nieopodal Wigierskiego Parku Narodowego podziwiając jego jesienny majestat, piękno i ciszę. Wśród tych cudów przyrody najbardziej jednak podobało nam się urokliwe jezioro „Gałęziste”.
Poza wycieczkami biwakowy czas wypełniony był wspólnymi rozmowami, zabawami, grami. Tradycyjnie odbyło się także ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz szalona dyskoteka.
Miniony czas wspominamy bardzo mile a tych, co nie mogli z nami być zapraszamy do obejrzenia zdjęć.error: Content is protected !!
Skip to content