Aktualności 2022/2023

Ogłoszenie

Ogłoszenie


Godziny pracy sekretariatu w lipcu 2023r. 7:00-15:00

Nasza mistrzyni

W Pałacu Prezydenckim mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu polskiej reprezentacji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych z Panią Agatą Kornhauser – Dudą. A wszystko to za sprawą naszej uczennicy- Moniki Bednarek. Pierwsza Dama pogratulowała i podziękowała sportowcom. Igrzyska odbywały się od 15 do 23 czerwca w Berlinie w Niemczech. Zawodnicy przywieźli z Berlina aż 57 medali: 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych. Nasza Monika zdobyła srebrny medal w sztafecie 4x100m.
Monika -jesteśmy dumni!
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

Schronisko

Dzisiaj odwiedziliśmy Schronisko dla Zwierząt w Suwałkach “Sianożęć”. Uczniowie naszej szkoły wsparli zwierzęta dostarczając zebraną karmę i rzeczy, które zebrali podczas akcji. Mogliśmy poznać schronisko i wspaniałe psy. Zachęcamy do wspierania schroniska, odwiedzania go w celu pomocy w wyprowadzaniu piesków. Kochajmy zwierzęta.

Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Społeczność Ośrodka trzyma kciuki za Monikę Bednarek podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Zbiórka karmy dla zwierząt

Spotkaliśmy się, aby podsumować zbiórkę karmy dla zwierząt.
Przedstawiciele szkoły przekażą zebrane rzeczy dla Schroniska w Suwałkach przy ulicy Sianożęć.
 
 

Impreza pożegnalna

W środę 14 czerwca odbyła się impreza pożegnalna uczniów kończących Szkołę Przysposabiającą do Pracy: Darka, Krzyśka, Maćka, Mateusza, Patryka, Magdy, Radka i Bartka ( szkoda, że nie wszyscy byli obecni). Był tort przygotowany przez uczniów, podziękowania, medale i tańce. Mimo doskonałych nastrojów, jak zawsze podczas takich imprez nie obyło się bez chwil wzruszenia.

Przedszkolaki

Nasze przedszkolaki ćwiczyły swoje umiejętności plastyczne w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Powstały ciekawe letnie kwiaty. Dziękujemy Pani Lidii za życzliwość i miłe spędzony czas.
 

Wycieczka

Dziś dzieci z naszego przedszkola wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego Miodoborze w Starych Motulach . Ileż było atrakcji…Dzieci karmiły i głaskały kozy, króliki, konie, owce, kury, pawie, daniele a nawet świnki wietnamskie. Było również ognisko z kiełbaskami, zabawy w domkach z tajemniczym przejściem. Ale najwiecej radości i emocji przyniosła szalona przejażdżka wozem przez las. Na pewno jeszcze tam wrócimy.

Piknik Rodzinny

Złota Nutka

Sokółka

Nasi uczniowie podczas Mistrzostw Województwa Podlaskiego
w Piłce Nożnej. SOKÓŁKA 30.05.2023 r.
 

Dzień mamy

Dzieci z przedszkola w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nie zapomniały o swoich mamach w Dniu ich Święta. Nikt przecież nie potrafi kochać tak jak mama. Serce puka raz i dwa-to dla Ciebie mamo! Z takim przesłaniem dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich rodziców. Był ogrom emocji, wzruszeń i radości. Nie zapomniano również o drobnych upominkach, kwiatach i wspólnym poczęstunku. Kochamy Cię Mamo!

Galeria poniżej:

Filmiki z tego wydarzenia na naszym Facebooku.

Facebook SOSW nr 1 w Suwałkach

Zaproszenie

Facebook - nasz profil

Zapraszamy na nasz profil na platformie Facebook. Znajduję się tam wiele informacji, postów, zdjęć z życia naszego Ośrodka.

Link:

Facebook SOSW nr 1 w Suwałkach

oraz 

Facebook Szkoła Branżowa I stopnia SOSW nr 1 w Suwałkach

Oddaj głos w konkursie Pho3nix

Wielka Olimpiada Małych Sportowców

15 maja 2023 Przedszkole nr 9 poraz kolejny brało udział w Wielkiej Olimpiadzie Małych Sportowców. Przedszkolaki dzielnie trenowały, by pokazać swoje sportowe umiejętności.
Podczas zawodów w duchu zdrowej rywalizacji dzieci dały z siebie wszystko przy hucznym dopingu kibiców drużyny.
Mali zawodnicy z dumą odebrali medale oraz nagrody. 
Dziękujemy licznym kibicom zarówno ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Suwałkach, rodzicom jak też zaproszonym uczniom Liceum Mundurowego ZDZ.
Dzięki Wam zdobyliśmy nagrodę dla najlepszych kibiców.
 

Wycieczka do SPK

Klasy 4aa, 5aa, 6aa, 6ba, 7aa, 7ba i 8aa zwiedziały dziś Suwalski Park Krajobrazowy.
Dziękujemy p. Zbyszkowi, naszemu przewodnikowi, za przekazanie nam ciekawych informacji o tym pięknym terenie.
 

Wycieczka

To był wspaniały dzień. Pełen niezapomnianych przeżyć i wrażeń w kontakcie z naturą w Leśnym przedszkolu w Krzywym. Dzieci wykorzystując leśne walory przedszkola bawiły się w Tarzana. Chodziły po drzewach, wspinały się po linach, bujały się w hamakach, obserwowały teren z wieży widokowej. Najwięcej radości sprawiła zabawa w piasku i w szałasach.

Zdjęcia w dziale – Ośrodek – Przedszkole

Zbiórka dla schroniska

Święto Konstytucji 3 maja

Sukces w Gołdapi

Uczniowie klasy 1 PA: Weronika Wiszowaty oraz Jędrzej Wojtkowski odnieśli sukces w Regionalnym Konkursie wiedzy o poezji Marii Konopnickiej zorganizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi. W kategorii uczniów z SPdP Jędrzej zdobył I miejsce zaś Weronika III miejsce. W konkursie wzięli udział także uczniowie SP naszego Ośrodka: Dominik Choroszko i Piotr Rogucki. Po zmaganiach z poezją organizatorzy zabrali uczestników konkursu do mini tężni i groty solnej. Dziękujemy z tak piękne przyjęcie. Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu odwagi i pracowitości.

Sport to zdrowie

Dzień Ziemi

Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie naszego Ośrodka zaprosili wspaniałych gości z Nadleśnictwa Płaska w Żylinach: panią Anetę Milewską i Mateusza Kondrackiego. Nasi prelegenci opowiedzieli nam o bogactwie przyrody, która nas otacza, o sposobach jej ochrony, a także zdradzili wiele ciekawostek z życia zwierząt zamieszkujących las. Oprócz ciekawych opowieści przekazali oni naszym uczniom drobne upominki, za które serdecznie dziękujemy.
Kolejną częścią, naszego dzisiejszego spotkania z przyrodą, było posadzenie nowych drzew. Każda z klas miała możliwość zostawienia swojego śladu w postaci nowego, zasadzonego drzewa. Wśród nowych roślin zdobiących teren naszego Ośrodka znalazły się: świerki, a także krzewy owocowe, które staną się częścią ścieżki sensorycznej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie.

Organizatorzy

Sport to zdrowie

Finał konkursu „Pory roku wierszem malowane"

Już po raz VI, tym razem 18 kwietnia spotkaliśmy się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Suwałkach na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Pory roku wierszem malowane”.

Celem konkursu była popularyzacja literatury, zainteresowanie uczniów poezją oraz rozwijanie recytatorskich talentów na każdym etapie edukacji.

W rywalizacji wzięło udział osiemnaścioro uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Suwałk. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie. Wysoki poziom recytacji spowodował, że jury miało duży problem z podjęciem decyzji. Po długich obradach jednak udało się wytypować zwycięzców.

W kategorii klasy I-III:

I miejsce –   Piotr Żyżyk ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami                       Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach

II miejsce –  Dominika Socińska ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach

III miejsceRafał Sieradzki z SOSW nr 1 w Suwałkach

Wyróżnienie Gabriela Brodowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II
w Suwałkach

W kategorii klasy IV-VIII:

I miejsceMonika Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach

II miejsceDaria Bartłomiej z SOSW nr 1 w Suwałkach

III miejsceMakar Popov ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach

Wyróżnienie Piotr Jacewicz z SOSW nr 1 w Suwałkach

Szkoła ponadpodstawowa:

I miejsceDominika Wiliwińska ze Szkoły Branżowej I stopnia nr 1
w Suwałkach

II miejsceJędrzej Wojtkowski ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy

III miejsceMaria Podurgiel ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy

 

Dziękujemy bardzo nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz zacnemu Jury za włożony wysiłek, szczególnie dla Pani Beaty Niedźwiedzkiej z Biblioteki Publicznej w Suwałkach.

Pory roku wierszem malowane

W bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do międzyszkolnego konkursu pt.: “Pory roku wierszem malowane”. Zwycięzcom gratulujemy. Fundatorem nagród na tym etapie konkursu był Alior Bank w Suwałkach.

Msza Święta

Kwiecień miesiącem autyzmu 2023

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2023

Kiermasz Wielkanocny

Warsztaty Wielkanocne

Koncert muzyczny

Pokaz mody wiosennej

Wczoraj w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny pokaz mody z surowców wtórnych. Dzieci oraz Panie prezentowały oryginalną kolekcję wiosenną na czerwonym dywanie z #HoteluSzyszko. Wszystkie stroje były przepiękne i jakże orginalne. Można było zobaczyć m.in. strój pani wiosny, dżentelmena wiosennego, i wiele innych .Przy prezentacji strojów oraz podczas zabawy tanecznej towarzyszyła nam wesoła muzyka  . Wiosenne wydarzenie modowe zakończyliśmy wykonaniem sałatki owocowej  według własnych upodobań smakowych. To był piękny dzień!

Filmik na facebooku

Przedstawiamy Wam dzisiejszych bohaterów

Światowy Dzień Zespołu Downa

Z nami, nie dla nas -takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Światowego Dnia Zespołu Downa. W czasie marszu “Kolorowej Skarpetki”, byli z nami uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Sejn, wolontariuszki z SP 11 i SP 6 przedszkolaki z NTSP Bajka oraz młodzież z Liceum Mundurowego z ZDZ w Suwałkach. Były prezenty i tulipanowa akcja informacyjna dla mieszkańców miasta. Brak słońca zastąpiliśmy naszymi słonecznymi, kolorowymi skarpetkami. Bądźmy razem przez cały rok, nie tylko pierwszego dnia wiosny.

Filiżanka po filiżance

Uczniowie naszej szkoły dołączyli dziś do europejskiej kampanii “Filiżanka po filiżance”, mającej za zadanie przełamywanie stereotypów dotyczących osób z zespołem Downa. W Urzędzie Miejskim, Urzędzie Gminy i Starostwie Powiatowym parzyliśmy kawę i częstowaliśmy nią pracowników. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością oraz zrozumieniem. Były to bardzo miłe i ważne spotkania. Dobrze jest być częścią lokalnej społeczności. Do zobaczenia niebawem!

Aktywny Suwalczanin

Zakończenie sezonu narciarskiego

Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach nauki jazdy na nartach. Pogoda jak na marzec piękna, warunki na stoku doskonałe.

Konkurs recytatorski "Pory roku wierszem malowane"

Europejski Dzień Logopedy

Pokaz mody wiosennej

Konkurs Palma Wielkanocna

Konkurs plastyczny

Bezpłatne konsultacje logopedyczne

Walentynki

Walentynkowa Olimpiada Integracyjna

Uczniowie naszej szkoły w dniu 14.02.2023r. uczestniczyli w Walentynkowej Olimpiadzie Integracyjnej organizowanej przez uczniów i nauczycieli Szkoły Terapeutycznej Bajka. Zawodnicy rywalizowali w kilkunastu konkurencjach sprawnościowych, oraz zabawach integracyjnych. Rywalizacji sportowej towarzyszyły wielki emocje, ale również dobry humor i świetna zabawa.

Koncert Walentynkowy

Ferie w przedszkolu

Chociaż ferie już za nami, ale pozostały niezapomniane wrażenia i wspomnienia z atrakcji przygotowanych przez nasze przedszkole w SOSW nr 1 w Suwałkach w ll tygodniu ferii zimowych. Były to:

– leśne spotkania z przyrodą w Wigierskim Parku Narodowym

– kulinarne przysmaki

– kąpiele i zabawy na basenie w aquaparku

– olimpiada przedszkolaka

– warsztaty ceramiczne w glinie.

Filmiki (umieszczona na Facebooku):

Filmik 1

Filmik 2

Filmik 3

Filmik 4

Filmik 5

Informacja dotycząca Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia w Suwałkach

Miejski Rzecznik Praw Ucznia w Suwałkach.

Do zadań Rzecznika należy w szczególności:

1.  upowszechnianie wiedzy o prawach ucznia wśród uczniów i nauczycieli suwalskich szkół;

2.  informowanie uczniów o ścieżce postępowania w przypadku łamania ich praw;

3.  wsparcie uczniów i ich rodziców w zakresie spraw dotyczących przestrzegania praw uczniów w szkole;

4.  propagowanie mediacji między członkami społeczności szkolnej w sprawach naruszenia praw ucznia;

5.  współpraca z Samorządami Uczniowskimi w zakresie upowszechniania praw i obowiązków ucznia;

6.  reprezentowanie interesów uczniów w przypadku złamania ich praw:

– interweniowanie w zgłoszonych sprawach o naruszenie praw ucznia,

– udzielanie pomocy stronie poszkodowanej zgodnie z ustalonym w § 3 zarządzenia trybem postępowania

– reprezentowanie uczniów wobec władz oświatowych.

Rzecznik udziela porad telefonicznie oraz osobiście w pokoju nr 137 Urzędu
Miejskiego w Suwałkach, ul. Sejneńska 13, w dniu:

Wtorek: 12:00 – 14:00

tel. 87 562-80-50

e-mail: rpu@um.suwalki.pl

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach ,, Serce za serce” Radość, Szczęście i Miłość- Takie uczucia towarzyszyły dzisiaj naszym przedszkolakom na spotkaniu z Babciami i Dziadkami z okazji ich Święta.

Filmik

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025’’ Priorytet 3 – zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” nasze przedszkole otrzymało środki finansowe na zakup książek oraz na realizację działań promujących czytelnictwo w kwocie 3125,00 złotych. Finansowy wkład własny 625,00zł, dofinansowanie z programu 2500,00zł. Koszt całego projektu 3125,00 zł. Nasz księgozbiór przedszkolny wzbogacił się o 130 pozycji książkowych. Poza zakupem książek, przedszkole realizowało działania promujące czytelnictwo. Cała wspólnota przedszkolna zaangażowała się w realizację zaplanowanych działań.
Zrealizowano następujące działania:

1. Zakres współpracy placówki wychowania przedszkolnego z biblioteką publiczną/pedagogiczną:
• Udział w akcji bibliotecznej ,,Czytanie dla pokoju”
• Współpraca przy zakupie książek w ramach programu – polecenie książek oraz pomoc w znalezieniu szukanych pozycji na rynku wydawniczym.
• Wycieczka do szkolnej biblioteki-zapoznanie się z pracą bibliotekarza
• Udział w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”- organizacja świątecznego kiermaszu książki

2. Wydarzenia promujące czytelnictwo organizowane w ramach programu:
• zorganizowanie konkursu literackiego „Jaka to bajka?” ( wskazywanie rekwizytów i próba odgadnięcia z jaką bajką się kojarzy.?) zakup książek, dyplomów oraz nagród);
• Realizacja projektu „A to Polska właśnie”” czytanie zakupionej pozycji z wierszykami dla dzieci o naszej Ojczyźnie. Wierszowana podróż po różnych regionach naszego kraju, zabytkach, kulturze i tradycjach poszczególnych regionów.
• Kubuś Puchatek-bohater imprezy ,,Święto Pluszowego Misia’ inscenizacja fragmentów utworu konkursy z udziałem przedszkoli z miasta Suwałki
• Konkurs plastyczny pod hasłem ,,Miś mój bohater” o zasięgu miejskim
• udział w projekcie „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” – tworzenie przez dzieci i rodziców własnych książeczek, wykonanie do nich ilustracji, prezentacja książeczek oraz wspólne czytanie rodziców i dzieci na spotkaniu podsumowującym projekt.
• Przynoszenie przez dzieci książeczek z domowej biblioteczki do przeczytania w przedszkolu
• „Wierszyki do czytania z dzieckiem” – wykonanie i czytanie książeczek z wierszykami, w których dziecko zastępuje słowo pisane obrazkami, udostępnienie ich w środowisku lokalnym
• Akcja „Rodzice czytają – dzieci słuchają” – zapraszanie rodziców, dziadków do czytania dzieciom w placówce
• Udostępnienie rodzicom listy polecanych lektur
• Zorganizowanie na terenie przedszkola kiermaszu książkowego umożliwiającego dzieciom bezpośredni kontakt z książką ,pobudzenie dziecięcej ciekawości poznawczo-czytelniczej

3. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek:
• opracowanie regulaminu „Kodeksu małego czytelnika”,
• Czytanie współuczestniczące zakupionych książeczek np ,, Piłki”,, W deszczu i w słońcu” ,,Mycie rąk” ,,Antoś na zielonej łące”
• Zilustrowanie bajki pt. „Legenda o smoku wawelskim” – wystawa prac w sali,
• „Ranki i Popołudniowe czytanki” – codzienne czytanie książeczek, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanych utworów,
• Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem książeczek sensorycznych ,,Baw się i dotknij” ,,Pogłaszcz zwierzątko’’,, Na wsi” ,Dotykam-poznaję morze” ,,Pierwsze zapachy-moja pachnąca książeczka z kolorami’’
• przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem książeczek ,,Pucio mówi dobranoc’’ ,,Pucio mówi dzień dobry’’ ,, Pucio umie opowiadać’’ Galewska-Kustra, ,,Skarbnica najpiękniejszych legend”
• wykorzystanie zakupionych książeczek do zajęć rewalidacyjnych-bajkoterapii

4. Miejsce, w którym znajdują się/zostały wyeksponowane książki zakupione w ramach programu, np. biblioteczka, półka z książkami, szafa, sala zabaw:
• Zorganizowanie w każdej sali przedszkolnej „Kącika książki”,
• Zorganizowanie biblioteczki z zakupionymi książeczkami
• Półka z książkami w sali zabaw

5. Przykłady zakupionych nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat (4-8 przykładów):
• Miś i szal. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się.A.Łojewska
• Mycie rąk. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się AŁojewska
• Pogłaszcz zwierzatko Przytulki
• Zwierzęta wokół nas. Encyklopedia dla dzieci
• Wasilewicz Grażyna-Baw się i dotknij.,,Na wsi”-książeczka sensoryczna
• Wiśniewska Joanna-Dotykam poznaję Morze
• M.Galewska Kustra-Co robi Pucio?
• A.ŁojewskaW deszczu i w słońcu. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu
• Zbigniew Dmitroca,, Akademia mądrego dziecka. Jeden.dwa,trzy..

6. Wnioski z realizacji programu
Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli, rodziców i dyrektora wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym. Wzbogacił i uatrakcyjnił zajęcia z dziećmi o obniżonym potencjale intelektualnym. Przedszkolne „Kąciki książek” w salach zostały wzbogacone o nowe pozycje książkowe, które spowodowały zaciekawienie u dzieci i zmotywowały do sięgania po nie. Dzieci miały szansę m. in. wziąć udział w ciekawych zajęciach, zapoznać się z biblioteką oraz słuchać utworów czytanych przez zaproszonych rodziców. Nasze przedszkole wzięło udział w projektach promujących czytelnictwo tj ,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” ,, Święto pluszowego misia” ,,Bajkowe drzwi”, ,, Czytanie dla pokoju”. Działania promujące czytelnictwo są stałymi formami pracy dydaktyczno- wychowawczo-opiekuńczej w naszym przedszkolu i permamentnie są wzbogacane o nowe pomysły , formy i metody pracy mające na celu wspieranie rozwoju poznawczo- umysłowego dziecka jak również kształtowanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do czytania.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – nabór na rok 2023 – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Filmik:

https://www.facebook.com/soswnr1suwalki/videos/5419022631450604

Bal Karnawałowy (Jungle Party) 2023