Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się o godzinie 9:00 na dużej sali gimnastycznej.

Ogłoszenie o konkursie na wolne stanowisko urzędnicze – specjalista ds. bhp w wymiarze 1/5 etatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Suwałkach 03.08.2022 r.

Rekrutacja do Branżowej Szkoły I stopnia

UWAGA! UWAGA!
Trwa rekrutacja do Branżowej Szkoły I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach.
Branżowa Szkoła I stopnia w SOSW nr 1 w Suwałkach kształci młodzież w normie intelektualnej ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Kształcimy w zawodach: kucharz, pracownik pomocniczy obsług hotelowej i stolarz.
Szkoła mieści się w Suwałkach, przy ulicy Wojska Polskiego 9. Naszym atutem jest nauka w małych grupach, przyjazna atmosfera, dostosowanie wymagań do każdego ucznia indywidualnie.
Szkoła zapewnia zorganizowanie miejsc zajęć praktycznych u pracodawców na terenie miasta.
Każda chętna osoba otrzyma od nas wzór dokumentów, jakie powinna złożyć, gdyby zechciała dołączyć w poczet naszych uczniów.
Można również kontaktować się z nami telefonicznie:

telefon: 725 607 766

Link do strony na facebooku:

FACEBOOK Branżowa Szkoła I stopnia

Zapraszamy.

Wnioski do pobrania w zakładce dotyczącej rekrutacji: 

KLIKNIJ TUTAJ

XII OGÓLNOPOLSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH 2022

 
Wspaniali zawodnicy, cudowna pogoda, wiele emocji. Województwo Podlaskie reprezentowało w Kielcach 14 zawodników, którzy w słońcu, deszczu i na hali wylewali pot, przełamywali swoje ograniczenia.
Mamy 8 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe
Monika Bednarek
1  200 m. 1  Rzut Oszczep
Krystian Warakomski
3  100 m 4 m-ce Rzut Oszczep
Krzysztof Leśniewski
2  Rzut Oszczep. 5 m-ce 200 m
Tomasz Dowtort
1 na 200 m. 4 m-ce 800 m
Karolina Zielińska
2  Rzut Oszczep 1 na 100 m
Magdalena Wichert
3  Rzut Oszczep 5 m-ce 100 m
Weronika Zielińska
1 Oszczep 4 m-ce 100 m
Patrycja Lewkowicz
4 m-ce 400 m 3 m-ce  100 m
Dawid Choroszko
2 m-ce  200 m 2 m-ce 400
Marcin Grzędziński
DQ Rzut Mini Oszczep(18.70) i 4 Pchnięcie Kulą
Jakub Żuryński
1  Rzut Oszczep 2  w Pchnięciu Kulą
Damian Jankowski
  Pchnięcie Kulą. 4 m-ce – 400 m.
1 miejsce dziewczyn w Sztafecie
4 x 100 m 
5 miejsce chłopaków w Sztafecie 4×100 m. 
Badminton:
Damian Jankowski
4 miejsce Indywidualnie
Dominika Wiliwińska
4 miejsce Indywidualnie
W grze mieszanej – miejsce 
Gratulacje
 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 - galeria

Zakończenie - filmy

Życzymy wspaniałych, niezapomnianych i bezpiecznych wakacji.

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 o godzinie 13:00 na sali gimnastycznej – przedszkole.

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 o godzinie 09:00 na sali gimnastycznej – pozostali.

Zapraszamy.

 

Przytul się do drzewa

Z uczniami ze świetlicy szkolnej oraz internatu również przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Kampanii
Uczniowie wiedza jak ważna jest ochrona lasow przed pożarami dlatego #strażnicylasow -Dziękujemy! 

Przytulanie daje moc!

Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 przy SOSW nr 1 w Suwałkach ochoczo włączyły się do ogólnopolskiej kampanii “Przytul się do drzewa”. Warunkiem wzięcia udziału było przytulenie się do drzewa. Każda grupa wyruszyła na poszukiwanie wskazanych przez organizatora obiektów, aby dzięki naszym uściskom przekazać moc pozytywnych wibracji skierowanych na ochronę przyrody. Zadanie wywołało w przedszkolakach wiele radości, bo jak się okazało przytulać się można nie tylko do mamy. Taka kampania powinna trwać cały rok, bo o naszą planetę powinniśmy dbać każdego dnia do czego gorąco zachęcamy wszystkich.
Przytulanie daje moc!

Ogólnopolska akcja przytul się do drzewa

Mistrz Polski

Kamil Kochański z klasy 3S sukcesem zakończył swój debiut w VII Technicznych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Taekwondo Olimpijskim zdobywając Złoty  Medal. W swojej kategorii P20 do 25 lat pokonał Michała Mrozińskiego z Leoncina, reprezentującego Polskę na zawodach rangi Europejskiej oraz Pawła Wieluńskiego z Torunia. Jest to ogromny sukces naszego ucznia tym bardziej, że przygodę z Taekwondo rozpoczął we wrześniu 2021 roku. Kamil trenuje w suwalskim klubie Taekwondo HUZAR – życzymy kolejnych sukcesów i trzymamy kciuki na przyszłość.
 

Kolejne sukcesy

Kolejna, III część Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Judo i Kolarstwie za nami.
Ciężka praca daje rezultaty w postaci medali. Gratulujemy.
 

Dzień Dziecka

Świętujemy 70-lecie

Dzielimy się pasją do tańca, ruchu, muzyki. Od wielu lat wspieramy dzieci i młodzież w rozwoju ich talentów, zainteresowań💃🕺 🙂
Na zdjęciu pani Dorota Wierzbicka z zespołem WIERZBINKI, działającym w ośrodku ponad 20 lat. W szkole działał też zespół STARS pod kierunkiem pani Agaty Rydzewskiej. Obie grupy taneczne odnosiły liczne sukcesy w przeglądach artystycznych regionalnych, krajowych, zagranicznych.

PIKNIK RODZINNY

Wspólne czytanie

26 maja w naszym  przedszkolu odbyła się  impreza  propagującą wspólne czytanie pod znanym w całej Polsce hasłem „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni rodzice, którzy musieli najpierw wspólnie z dzieckiem wykonać książeczkę o dowolnej tematyce, następnie zaprezentować ją na forum, a krokiem trzecim było dzielenie radości ze swoim dzieckiem z występu oraz otrzymanych upominków. Były one oczywiście w formie książkowej zarówno dla dziecka, jak i dorosłego plus jedyny w swoim rodzaju chustecznik  wykonany przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy ze SOSW nr 1 w Suwałkach. W związku z tym, że akcja czytelnicza przypadła w Dniu Matki, nie zabrakło uścisków, drobnych podarunków i wspólnego „Sto lat” dla zebranych mam. W organizacji spotkania pomagały bohaterki znanej bajki pt. „Kraina Lodu”, czyli Elza i Anna, które sprawdziły u dzieci znajomość popularnych bajek. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na zakończenie książkowy upominek, który ma zachęcać do dalszego aktywnego czytania.

Wszystkiego najlepszego

Piknik rodzinny

Zapraszamy wszystkich uczniów Ośrodka wraz z ich rodzicami na coroczny Piknik Rodzinny.

27 maja godzina 10.00

Wernisaż prac uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Uwaga! Konkurs!

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie. Zadaniem konkursowym jest zatytułowanie jednego z obrazów i umieszczenie tytułu w komentarzu na fanpage-u Szkoły Przysposabiającej do Pracy, do dnia 2 czerwca do godziny 17.00.
Każda osoba ma możliwość dodania tylko jednego komentarza. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w komentarzu. Każdy zwycięzca otrzyma jeden z wybranych przez siebie obrazów prezentowanych na wernisażu.
 
 

Kolejna edycja Wiosennego Integracyjnego Rajdu Nordic Walking

W czwartek 19 maja odbyła się kolejna edycja Wiosennego Integracyjnego Rajdu Nordic Walking. Organizatorami rajdu byli nauczyciele wychowania fizycznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach. Gospodarzem i współorganizatorem dzisiejszej imprezy był Wigierski Park Narodowy, którego ścieżki zdobywali uczestnicy wyprawy. Ponad 80 uczniów suwalskich szkół wraz z opiekunami trenowało i doskonaliło swoje umiejętności w technice poruszania się z kijami nordic walking. Po krótkiej rozgrzewce przed siedzibą Wigierskiego Parku Narodowego wszyscy udali się na plażę nad jeziorem Czarnym, gdzie brali udział w grach i zabawach integracyjnych oraz treningu marszu z kijami nordic walking. Po solidnej zaprawie wyruszyliśmy na szlak, by poznawać i podziwiać piękno budzącej się do życia wiosną przyrody. Wigierski Park Narodowy jest miejscem, gdzie naprawdę aktywnie można spędzać czas poznając niezliczone leśne ścieżki i szlaki.
Po aktywnym dniu przyszedł czas na odpoczynek i wspólne spotkanie przy ognisku w „Dziupli”, gdzie podsumowaliśmy i zakończyliśmy tegoroczny Wiosenny Integracyjny Rajd Nordic Walking.
 
 

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Memoriał Kamili Skolimowskiej w Suwałkach odbył się dzisiaj na stadionie LA, wśród wielu startujących gwiazd udział wzięły również “Nasze Gwiazdeczki” reprezentujące Olimpiady Specjalne w gościnnym biegu na 60 metrów. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2022

Sukcesy naszych sportowców.

Witaj, majowa jutrzenko

Mazurek 3 Maja w wykonaniu Przedszkolaków.

Intensywne treningi

Intensywne treningi przygotowujące reprezentantów naszego województwa do udziału w Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Rybniku.

Patrycja, Martyna, Kacper i Karol – Powodzenia!

Jubileuszowe ciekawostki

Sekcja sportowa Olimpiad Specjalnych działa w Ośrodku już od lat 80-tych. W latach 90-tych zyskała nazwę “Huragan”. Obecnie klub sportowy liczy ponad 60 zawodników. Trenujemy lekkoatletykę, kolarstwo, badminton, tenis stołowy, kajakarstwo, pływanie, bocce, piłkę nożną, narciarstwo zjazdowe i biegowe oraz rakiety śnieżne. Dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową realizujemy program rehabilitacyjno-treningowy MATP.
Na zdjęciu Paweł Jankowski oraz Joanna Chmielewska – nasi medaliści z IX Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Boise (USA) z 2009 roku wraz z trenerem Markiem Wierzbickim, wspaniałym nauczycielem wychowania fizycznego, bardzo zaangażowanym w działalność klubu.
A w przyszłym tygodniu uczniowie SOSW będą reprezentować nasze województwo na Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Rybniku. Trzymajcie kciuki!
 

Kwiecień miesiącem Autyzmu - podsumowanie

Na koniec kwietnia prezentujemy bardzo ciekawe wywiady. Zapraszamy do obejrzenia filmu życząc wiele radości w odnajdywaniu i rozwijaniu swoich zainteresowań.
 

Konkurs recytatorski Pory roku wierszem malowane

26 kwietnia 2022 r. o godzinie 10:00 w Kawiarence Artystycznej, prowadzonej przez uczniów Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Suwałkach, odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Pory roku wierszem malowane”. W konkursie udział wzięli uczniowie suwalskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 10, Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka”, Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog”, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Przysposabiającej do Pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach.
I miejsce – Ksawery Piaścik, Paulina Prokopowicz, Maria Podurgiel
II miejsce – Maja Orchowska, Piotr Rogucki, Jakub Żuryński
III miejsce – Filip Kochanowski, Jędrzej Wojtkowski, Monika Borowska
wyróżnienia – Arina Sokol, Jakub Wrocławski, Kacper Mateusz Ciecierski
Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę za udział.
Gratulujemy.
 

Świąteczne warsztaty kulinarne i plastyczne

Czuć święta oraz wiosnę. Było kolorowo i zdrowo. Nasi uczniowie podczas warsztatów kulinarnych i plastycznych.
 
 
 

Konkurs recytatorski

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny „Jak wyobrażam sobie świat dziecka  z autyzmem” został rozstrzygnięty!

Celem konkursu było:

  • Szerzenie świadomości na temat autyzmu, poprzez aktywne włączenie dzieci i młodzieży do uczestniczenia w społecznej kampanii informacyjnej.
  • Kształtowanie tolerancyjnych postaw dla odmienności drugiego człowieka.
  • Kreowanie właściwych postaw wobec drugiego człowieka poprzez szeroko rozumianą twórczość plastyczną dzieci i młodzieży.
  • Inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie wybranych form plastycznych.
  • Kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji za pomocą różnorodnych technik plastycznych.
  • Integrowanie osób z autyzmem ze środowiskiem rówieśniczym w oparciu o sztuki plastyczne.
  • Poszukiwanie ukrytych talentów.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie plastycznym, w którym uczestniczyło blisko 50 dzieci i młodzieży. Po długich naradach jury konkursowe wybrało po trzy zwycięskie prace w każdej kategorii wiekowej. Wszystkim gratulujemy pomysłowości, wytrwałości  i talentu plastycznego.

Oto lista zwycięzców:

W kategorii przedszkole:

I miejsce zajęła Amelia Bobrowska Przedszkole nr 8 Suwałki

II miejsce zajął Adam Judka Przedszkole „Little Star” Suwałki

III miejsce zajął Antoni Chomicz Przedszkole „Koniczynka” Suwałki

W kategorii klas 1-3

I miejsce zajęła Diana Brogowska

II miejsce zajęła Karolina Staśkiewicz

III miejsce zajęła Weronika Podurgiel

W kategorii klas 4-8

I miejsce zajęła Anna Maria Bacewicz

II miejsce zajął Patryk Boratyński

III miejsce zajął Jakub Wrocławski

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w ramach solidaryzacji z osobami dotkniętymi autyzmem ubierzmy się dziś na niebiesko.

Do akcji na niebiesko dla autyzmu dołącza się również:  Pan Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, Pani Wizytator Kuratorium Oświaty Pani Barbara Możejewska – Warejko, Mistrzyni Olimpijska Pani Joanna Mendak, Suwalski Klub Sportowy „Wigry”, Klub Sportowy „Ślepsk Malow Suwałki”, nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Suwałkach, Komenda Miejska Policji, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Jesteśmy Razem”, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 oraz Szkoły Podstawowej Nr 11, dyrekcja, pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Suwałkach.

Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie w imieniu osób dotkniętych autyzmem i zapraszam do obejrzenia filmu podsumowującego akcję.

KONKURS PALMA WIELKANOCNA

Powitanie wiosny w WPN

Przedszkolaki powitały wiosnę w Wigierskim Parku Narodowym wspólnie z rodzicami przy ognisku i wspaniałej pogodzie.

Poniżej odnośnik do filmu, który znajduje się na naszym profilu Facebook (proszę kliknąć w obrazek).

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z tego wydarzenia, które są umieszczone na naszym Facebooku. 

Link poniżej:

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca

Poniżej znajduje się odnośnik do filmu z tego wydarzenia:

Owocowa witaminowa środa w SOSW nr 1

Zapraszamy do obejrzenia materiału poniżej:

Zbiórka dla Ukrainy

Konkurs plastyczny "Jak wyobrażam sobie świat dziecka z autyzmem

Zbiórka i pomoc dla Ukrainy

Europejski Dzień Logopedy

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu umieszczonego na Facebooku:

Zarządzenie nr 2/2022

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

70-lecie ciekawostka

70 lecie ciekawostka

Oblicza miłości. Wystawa prac uczniów

Wizyta w Galerii Jednego Obrazu SOK będzie okazją do podziwiania prac uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach, który w tym roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Uczniowie podjęli się próby zilustrowania pojęcia miłości za pomocą pędzla i farb. Prezentowane obrazy, pod tytułem „Oblicza miłości”, są wyrazem przeżyć i tęsknoty za tym, czego wszyscy pragniemy. 

Źródło: Oblicza miłości. Wystawa prac uczniów SOSW nr 1 w Suwałkach

Bądź aktywny - bądź zdrowy

Nasze przedszkolaki brały udział w projekcie polsko – litewskim: “Bądź aktywny – bądź zdrowy- II etap”. Łączyliśmy się online z Panią Jurgitą i przedszkolem w Alytusie. Dzieci poznały nowych kolegów z Litwy, ich imiona, język i zabawy. Razem wykonywały prace plastyczno – techniczne. A także bawiły się i ćwiczyły wspólnie przy muzyce.

Dzień babci i dziadka

Klasy pierwsze sładają najserdeczniejsze życzenia wszystkim babciom i dziadkom!! 🙂

Ferie zimowe 2022

Informacji  o wypoczynku zimowym:

 

PROGRAM Rodzina 500+ czyli świadczenie wychowawcze 500+ dla rodziców.

Od 2022 r. obsługą programu  Rodzina 500+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia rodzice  mogą składać  wnioski  o 500 plus na dzieci, które nie otrzymują tego świadczenia  z gminy. Chodzi o osoby, którym dopiero urodziło się dziecko lub osoby, które wróciły z zagranicy spoza Unii Europejskiej.

Oznacza to, że sprawy dotyczące świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez samorządy, które będą wypłacać przyznane już  świadczenia do końca maja 2022 r.

Natomiast w lutym ZUS zacznie też przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać wyłącznie online za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.  Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na konto bankowe.

Dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500+  uruchomiony został specjalny kreator na PUE ZUS. Pomoże on krok po kroku wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy.

RODZINNY KAPITAŁ OPIEKUŃCZY

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od stycznia 2022 zajmuje się przyjmowaniem wniosków

o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia.

 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) jest dodatkowym świadczeniem, które przysługuje

od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Od nowego roku kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom dzieci w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. miesiąca  życia do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia. Świadczenie będzie wypłacane

w miesięcznych częściach na dwa sposoby, po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Prawo do świadczenia mają także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci.   Wówczas świadczenie przysługuje na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie

za okres od dnia wejścia w życie ustawy, jednak nie wcześniej niż od ukończenia 12. miesiąca  życia do ostatniego dnia miesiąca w którym dziecko, na które przysługuje kapitał kończy 35 miesiąc życia.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku mogą być składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych co wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Osoby, które mają wątpliwości dotyczące programów mogą napisać maila do ZUS na adres cot@zus.pl, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 czynnej od poniedziałku

do piątku w godz. 8.00 – 15.00 lub umówić się na e-wizytę.  W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy Zakładu.

ulotka_RKO_dla_rodzica

ulotka_RKO_dla_osób__które_przyjęły_dziecko_na_wychowanie

ulotka_500_

baner500_RKO

 

Sukces naszych uczniów

Nasi uczniowie odebrali nagrody w konkursie organizowanym przez Fundację Teraz Wschód w ramach Festiwalu Ekologicznego Eko Wizja
Przypomnijmy: Był to film o tematyce ekologicznej
Zdobyli I miejsce  
 
 

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka życzy Wesołych Świąt

17.12.2021r. KALENDARZ ADWENTOWY

Klasa 7aa na dziś przygotowała relację, jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w innych krajach.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK 2021

Kolejny sukces naszych uczniów

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w XI Ogólnopolskim Biennale Plastycznym Koty 2021. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w połowie września, a teraz dotarły do nas dyplomy i nagrody . Spośród nadesłanych 967 prac czworo naszych uczniów zdobyło wyróżnienie . Gratulujemy Marysi i Maćkowi z kl. 2 PA oraz Bartkowi i Marcinowi którzy są już naszymi absolwentami. Brawo!!!

Galeria:

Kalendarz Adwentowy

Zapraszamy na nasz Fanpage – znajdują się tam wszystkie zdjęcia oraz relacje związane z naszym kalendarzem.

SOSW nr 1 w Suwałkach Facebook

Dzień Pluszowego Misia 2021

Festiwal Ekologiczny Eko Wizja

Klasa I Pa zdobyła pierwsze miejsce w ramach Festiwalu Ekologicznego Eko Wizja organizowanym przez Fundację Teraz Wschód ( kategoria film)
Gratulacje!

Film:

Konkurs plastyczny

Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz ich wychowawcom za udział w konkursie plastycznym, organizowanym z okazji obchodzonego 25 listopada Dnia Pluszowego Misia. W konkursie p.t. „Miś na krańcu świata czyli małe i duże Misia podróże” wzięło udział 135 uczestników.

Zdjęcia prac:

            Gratulujemy wygranym i poniżej prezentujemy listę laureatów oraz ich prace.

 

                                                                     Lista Laureatów

 

Grupa 3 latki

 

1 miejsce  – Antoni Zubowicz  

Niepubliczne Przedszkole nr 1 ,,Zielony Zakątek ‘’.

2 miejsce – Barbara Snarska

Niepubliczne Przedszkole nr 1 ,, Zielony Zakątek’’.

3 miejsce  – Rozalia Reńska

Niepubliczne Przedszkole nr 1 ,,Zielony Zakątek’’.

 

Grupa 3-4 latki

 

1 miejsce – Zuzanna Żak

Przedszkole nr 10  w Suwałkach

2 miejsce – Marcin Jabłoński

Przedszkole nr 10  Suwałkach

3 miejsce – Maja Szeraszewicz

Przedszkole nr 10 w Suwałkach

 

Grupa 4 latki

 

1 miejsce – Pola Złotnik

Przedszkole nr 3 w Suwałkach

2 miejsce  – Karina Jarmołowicz

Przedszkole nr 3 w Suwałkach

3 miejsce  – Wiktoria Chałko

Niepubliczne Przedszkole nr 1 ,,Zielony Zakątek’’

 

 

 

Grupa 4 – 5 latki

 

1 miejsce  – Adrianna  Pieluchowska

Przedszkole nr 8 w Suwałkach

2 miejsce  – Hanna Leszczyńska

Przedszkole nr 8 w Suwałkach

3 miejsce – Amelia Czarniecka

Przedszkole nr 6 w Suwałkach

 

Grupa 5 latki

 

1 miejsce – Filip Mularewicz

Przedszkole nr 8 w Suwałkach

2 miejsce – Maja Naruszewicz

Przedszkole nr 3 w Suwałkach

3 miejsce – Natalia Skobel

Akademia Małych Geniuszy

 

Grupa 5-6 latki

 

1 miejsce – Oliwia Zackiewicz

Przedszkole nr 4 w Suwałkach

2 miejsce – Oskar Jackiewicz

Przedszkole nr 4 w Suwałkach

3 miejsce – Natalia Wietoszko

Przedszkole nr 4 w Suwałkach

 

Grupa 6 latki

1 miejsce – Zofia Szerel

Przedszkole nr 3 w Suwałkach

2 miejsce – Marcel Wychorski

Przedszkole nr 3 w Suwałkach

3 miejsce – Fabian Żuk

Przedszkole nr 3  Suwałkach

 

Przedszkole nr 9 przy SOSW nr 1 w Suwałkach

1 miejsce – Sandra Kalinowska

Zdjęcia prac nagrodzonych:

            Dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu oraz nagrody dla laureatów ze względu na obecną sytuację epidemiczną zostaną dostarczone do przedszkoli przez organizatorów konkursu w dniach 29.11 – 05.12.

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!:)

Link do filmu na naszym facebooku. Gorąco zapraszam do oglądania prezentacji:

KLIKNIJ TUTAJ I OGLĄDAJ

"MUZYCZNI -PATRIOTYCZNI"

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach wspólnie z nauczycielami jak co roku w sposób artystyczny obchodzą Narodowe Święto Niepodległości.
W tym roku przygotowaliśmy klip
“MUZYCZNI -PATRIOTYCZNI”-jest to zbiór znanych i bardzo lubianych przez naszych uczniów pieśni patriotycznych.
Silnie brzmiąca i wymowna aranżacja utworu sprawiła, że klip emanuje prostotą i w połączeniu z teksem ukazuje powagę upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.
Podziekowania należą się uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za przygotowania do naszego muzycznego projektu, jak również niezastapionemu Panu Kamilowi z Synesthesia Studio Nagrań.

List Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego

Pomoc dla Natalki

Konkurs plastyczno-techniczny

„Zwierzaki-cudaki z darów natury”

W związku z tym, że króluje jesień, przedszkolaki i ich rodziny zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-technicznym pt. „Zwierzaki-cudaki z darów natury”. Z materiałami do wykonania prac nie było większych problemów, bo gdzie się nie obejrzymy tam leżą kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe liście oraz wiele innych bogactw obecnej pory roku. Trzeba było tylko zaczerpnąć jakiś pomysł i zabrać się do pracy. Wszyscy uczestnicy konkursu tworzyli w pocie czoła, aby zostać zwycięzcami. Wykonane prace zachwyciły pracowników SOSW nr 1 oraz szanowne Jury. Po podliczeniu punktacji i zasięgnięciu opinii dodatkowego jurora, udało się wyłonić zwycięzców. Wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy i nagrody, dlatego też nikt nie czuł się poszkodowany. Mamy jedynie nadzieję, że następnym razem uda nam się namówić więcej rodziców do wspólnej zabawy. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej aktywności twórczej!

Fotorelacja:

XI Podlaski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

Zawody odbyły się na pływalni OSiR w Suwałkach. Zawodnicy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 pływali w konkurencji sprawnościowej na 15 m, 25 m i 50 m. Jak zawsze, startujące dzieciaki i młodzież rywalizowali zgodnie z duchem fair play i hasłem Olimpiad: “Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Uśmiechy na twarzy zawodników i rodziców były potwierdzeniem potrzeby organizacji takich zawodów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację cyklu zawodów, które zostały dofinansowane z dotacji Urzędu Miasta Suwałki. Dziękujemy Dyrekcji SOSW, Pomocom, Sędziom i Ratownikom WOPR.

Źródło: Uczniowski Klub Sportowy Huragan

Ślubowanie pierwszych klas

Ślubowanie na ucznia to wyjątkowo ważne wydarzenie w życiu każdego świeżo upieczonego pierwszoklasisty. To symboliczne przejście ze świata beztroskiej zabawy w przedszkolu, do świata nauki i pierwszych obowiązków. U nas w Ośrodku uroczystość odbyła się 29.10.2021 roku.  Uczniowie klas pierwszych przez wiele dni solidnie, z pełnym zaangażowaniem przygotowywali się do tego szczególnego dnia, chcąc jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności.

Zdjęcia znajdują się w zakładce Szkoła Podstawowa – klasy 1-3.

Filmik:

Otwarta kuchnia- czyli warsztaty kulinarno- plastyczne dla uczniów klas 4-8

Ogólnopolski Dzień Kariery

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zwiedzili Restaurację Rozmarino w Suwałkach, gdzie poznali różne stanowiska pracy w tym przedsiębiorstwie mieli okazję pod profesjonalnym okiem Jakuba Rusanowskiego trenować umiejętności potrzebne w zawodzie kelnera, kucharza. DZIĘKUJEMY za serdeczne przyjęcie i dobrą lekcję z przysposobienia do pracy.

Wcześniej nasi uczniowie odwiedzili Hotel Szyszko w Suwałkach. Poznali różne stanowiska pracy, zwiedzili hotel oraz utrwalili zasady savoir-vivre podczas poczęstunku. Serdeczne dziękujemy Panu Tomaszowi Szyszko oraz całej załodze za miłe przyjęcie, serdeczność i otwartość. Życzymy samych sukcesów.

Ślubowanie w Szkole Przysposabiającej

W czwartek 21 października odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zanim jednak dokonano Aktu Pasowania kandydaci musieli zdać mały test. Do grona braci uczniowskiej oficjalnie zostali przyjęci: Dorota, Ola, Arek, Bartek, Norbert i Robert. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

Bezpieczna droga do szkoły

W środę (13 października) Ośrodek odwiedzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach aby  przypomnieć, jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły, jak prawidłowo przechodzić przez przejścia dla pieszych.  Nasze przedszkolaki  oraz uczniowie pod czujnym okiem  funkcjonariuszy „odegrali role” zarówno pieszych jak i kierowców, pamiętając przy tym o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 Dziękujemy

List Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Niespodzianki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Serdecznie zapraszamy na sesje zdjęciowe z Okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wchodząc do Ośrodka nie sposób nie zauważyć i przejść obojętnie obok.
Startujemy od rana!
To nie koniec…
Czekają na dzieciaki i młodzież również niespodzianki od przyjaciół Ośrodka, którzy jutro również zasiądą w naszym „foto-fotelu”.
 
Preferowany strój galowy i osobisty fotograf.
 
 

Zajęcia pozalekcyjne finansowane z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W naszym Ośrodku odbywają się zajęcia pozalekcyjne finansowane z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Harmonogram Aktywny Suwalczanin 2021

Tabela – harmonogram zajęć

Dzień Przedszkolaka 2021

Hamonogram pracy zespołów w SOSW nr 1

HARMONOGRAM PRACY ZESPOŁÓW W SOSW NR 1 W SUWAŁKACH WE WRZEŚNIU

Serdecznie zapraszamy rodziców do czynnego uczestniczenia w zespołach z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Wirtualny spacer SOSW nr 1

Autor: Michał Kostecki

Powrót do przedszkola 🙂

Stypendia szkolne

Od 1 września do 15 września 2021 r. wnioskodawcy mogą składać wnioski o stypendium w szkole (załączniki).

Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania stypendium szkolnego to 528zł netto na jednego członka rodziny. Z 1ha przeliczeniowego 308 zł.

Oświadczenie numer konta

Oświadczenie wnioskodawcy

Wniosek o stypendium

Wniosek o zasiłek szkolny

Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów "Pomagamy"

Pokaz sprzętu ortopedycznego.

Odbędzie się 8 września (środa) na boisku SOSW nr 1 w Suwałkach
w godzinach 9.00-12.00.

                                                                                                      Serdecznie zapraszamy

UWAGA zmiana terminu składania wniosków!

List Prezydenta Miasta Suwałk z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, które odbędzie się w dniu 01.09.2021 r. o godzinie 10 w klasach z wychowawcami. Z jednym dzieckiem może wejść jeden rodzic z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne. Wiadomość od: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szanowni Państwo 

Dyrektorzy,w ramach przygotowań do tygodnia informacyjnego w szkołach i placówkach przekazujemy Państwu materiał dotyczący szczepień opracowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Pakiet o charakterze edukacyjnym zawiera:
  * filmy edukacyjne (dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Filmy odwołują się do profilaktyki zdrowotnej oraz znaczenia zdrowia. W atrakcyjny dla odbiorców sposób omówiona została historia wynalezienia szczepionki, istota jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Uczniowie poznają też konsekwencje związane z ryzykiem braku szczepień. Materiały mogą być też z powodzeniem wykorzystane na spotkaniach z rodzicami;
film edukacyjny – uczniowie szkoły ponadpodstawowej https://www.youtube.com/watch?v=jjC5zt_elcU
film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8
  * scenariusze lekcji do wykorzystania na lekcjach lub zajęciach z wychowawcą. Odbiorcami zajęć są uczniowie szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Treści skoncentrowane są na społecznej odpowiedzialności i konkretnych działaniach, które mogą zrealizować uczniowie, żeby chronić się przed chorobami (materiał w załączniku);
  * materiały edukacyjne – przygotowane przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały te odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 (materiał w załączniku).
Materiały adresowane są do nauczycieli, rodziców i uczniów.
Zachęcam Państwa do śledzenia naszej strony internetowej, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkoły, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

——————————
 Załączniki:
  1. Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych. Materiały edukacyjne (https://dokumenty.mein.gov.pl/6ecb67ef-5122-451b-b342-ef13c599dc55/szczepieniaprofilaktykachorobazakaznychmaterialyedukacyjne.pdf)
  2. Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne – komunikat MEiN (https://dokumenty.mein.gov.pl/6f1fce9a-8999-49f2-8aa2-dc7e05592c95/szczepieniauczniowod12rokuzyciamaterialyinformacyjne.DOCX)
  3. Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych. Przykładowe scenariusze zajęć edukacyjnych (https://dokumenty.mein.gov.pl/ccbd18a8-c9d5-4ed0-ac23-dac430f05778/szczepieniaprofilaktykachorobzakaznychprzykladowescenariuszezajecedukacyjnych.pdf)

25.08.2021 r.

Szkolny zestaw programów i podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w Szkole Podstawowej Specjalnej  nr 1 na rok szkolny 2021/2022

Plik do pobrania

ZARZĄDZENIE NR 284/2021

PREZYDENTA MIASTA SUWAŁK

z dnia 26 lipca 2021 r.

W sprawie wysokości cen i opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Suwałki oraz określenia lub udzielenia zwolnień częściowych z cen i opłat za korzystanie z tych obiektów i urządzeń.

error: Content is protected !!
Skip to content